Ve dnech 7. až 12. dubna 2019 se konala ve Vídni v kongresových prostorách Austria Center Vienna (ACV) v blízkosti zastávky metra U1 „Kaisermühlen/Vienna Int. Centre“ každoroční konference „General Assembly of European Geosciences Union (EGU)“ známá pod zkratkou EGU 2019. Jedná se o největší „geoscience“ konferenci v Evropě. Program této konference byl opravdu nabitý, přednášky, posterové prezentace, workshopy a další formy prezentací probíhaly ve víceúrovňových kongresových prostorách od ranních až do večerních hodin. Oficiálním jednacím jazykem konference byla angličtina, konference se zúčastnilo více než 14 000 vědců z celého světa. Konference byla rozdělena do 24 sekcí, které se týkaly atmosféry, biosféry, hydrosféry, pedosféry, kryosféry, geomorfologie, oceánografie, tektonické geologie, seismologie, mineralogie, vulkanologie, přírodních rizik, ale i např. vzdělávání. Velká pozornost byla věnována využití satelitních snímků pro vědecké účely, modelování a též např. komunikaci s médii.
Téma klimatické změny se prolínalo napříč širokým spektrem sekcí. V prostorách konference bylo zřízeno tiskové centrum, kde probíhaly rozhovory s význačnými vědci. Fenologická sekce probíhala ve středu 10. dubna, bylo prezentováno celkem 13 přednášek, které se týkaly zejména fenologického modelování, „Citizen Science“ a využití satelitních snímků pro fenologické účely. Je velmi dobře, že i výsledky ČHMÚ byly prezentovány na této konferenci.
Současně ve stejném týdnu, dne 9. dubna, proběhlo setkání zástupců meteorologických služeb, univerzit či výzkumných institucí z různých evropských zemí zapojených do mezinárodní fenologické spolupráce PEP725 (Pan European Phenology) v rámci programu EUMETNET. Jednání se konalo v reprezentativních prostorách ZAMG (Zentralanstalt fűr Meteorologie und Geodynamik). Během „management comittee meetingu“ proběhla bouřlivá diskuse ohledně mnoha fenologických témat, např. o nutnosti začít přiřazovat fenologickým záznamům „flagy“ o poškození rostlin suchem či mrazem z důvodu opakujících se epizod sucha či výskytu jarních mrazíků. Dále je nezbytné neustále vyvíjet webové stránky PEP725 (www.pep725.eu) a poskytovat co nejvíce fenologických informací v aplikované podobě z důvodu zvyšujícího se zájmu o fenologické údaje, a to nejen z řad odborných skupin, ale též široké veřejnosti. Dále byla navržena možnost intenzivnější spolupráce např. s organizací Copernicus, která je hlavním organizátorem mnoha evropských konferencí jako právě EGU či EMS (European Meteorological Society). V závěru jednodenního setkání odborníků se konalo odborné sympozium, kde bylo předneseno pět fenologických příspěvků, v kuloárech proběhla neformální přátelská diskuse.
Lenka Hájková, Meteorologické zprávy, roč. 72, 2019/3