Ve dnech 2. a 3. listopadu 2016 proběhl v Kongresovém centru Praha na Vyšehradě již 25. ročník konference GIS Esri, která je největším oborovým setkáním geoinformatiků v České republice. Hlavním cílem konference pořádané společností ARCDATA PRAHA, s. r. o. je seznámení účastníků s novinkami v oblasti GIS a s aktuálními projekty ve veřejném i soukromém sektoru. Jednotícím tématem letošní hlavní sekce konference byla problematika klimatické změny a jejích aktuálních i předpokládaných dopadů. Konference se zúčastnila téměř tisícovka návštěvníků, mezi nimi i zástupci ČHMÚ, kteří technologie GIS běžně používají při své práci.
V rámci zahájení konference předal jednatel společnosti ARCDATA PRAHA, s. r. o. Ing. Petr Seidl, CSc. ocenění za nasazení technologií GIS městu Jihlava. Hlavní sekci věnující se tématu klimatické změny v České republice zahájili meteoroložka České televize RNDr. Taťána Míková a klimatolog ČHMÚ RNDr. Radim Tolasz, Ph.D. Prostřednictvím rozhovoru v televizním studiu vzniklém přímo na jevišti a s využitím ukázek z televizních zpráv informujících o extrémech počasí z minulých let se snažili upozornit posluchače na to, že klimatická změna je již probíhající skutečností, nikoliv pouze vzdálenou budoucností. Radim Tolasz vystoupil i na závěr tohoto bloku s přednáškou Klimatická změna a reálný svět, kde se dotkl zejména možností adaptace na klimatickou změnu a její mitigace. V rámci úvodního bloku dále ředitel České geologické služby Mgr. Zdeněk Venera, Ph.D. informoval o projektu „Rebilance zásob podzemních vod ČR“ a prof. Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D. z Mendelovy univerzity v Brně hovořil o změně klimatu a její souvislosti s českým zemědělstvím.
V úvodu odpoledního bloku přednášek vystoupil zakladatel a prezident společnosti Esri Jack Dangermond, který se ve své přednášce věnoval významu GIS v reálném světě a jejich využití při řešení současných problémů. Poté následovalo seznámení s novinkami v ArcGIS v podání odborníků ze společnosti ARCDATA PRAHA, s. r. o. V druhé části odpoledního bloku si již účastníci mohli vybrat z několika možností, současně probíhaly přednášky užití GIS ve veřejné správě, workshop seznamující s vektorovými dlaždicemi, či sekce věnovaná správě inženýrských sítí a majetku.
Druhý den konference patřil uživatelským přednáškám, které byly rozděleny do několika souběžně probíhajících tematických bloků. Jednalo se např. o témata využití GIS v dopravě či ve vzdělávání. Jedna ze sekcí byla věnována i seznámení se směrnicí Evropské komise a Rady INSPIRE (INfrastructure for SPatial InfoRmation in Europe), která si klade za cíl vytvořit evropský legislativní rámec potřebný k vybudování evropské infrastruktury prostorových dat k podpoře politik ovlivňujících životní prostředí.
Vedle přednáškových sekcí probíhal v rámci konference i bohatý doprovodný program. K vidění byla např. výstava starých map, či armádní hydrometeorologické vozidlo Blesk, od jehož obsluhy jsme se mohli dovědět více o práci vojenských meteorologů. Tradičně proběhla i soutěžní výstava posterů, kde si bylo možné prohlédnout 43 zajímavých příspěvků, mezi nimi i poster na téma Možnosti hodnocení sucha v prostředí GIS od Lenky Hájkové a jejích kolegů z oddělení biometeorologických aplikací ČHMÚ.
U stánku technické podpory ARCDATA PRAHA měli návštěvníci příležitost konzultovat technické problémy ohledně užívání technologií GIS se specialisty. Letos poprvé zde byly také pořádány krátké tematické minisemináře, které se zabývaly např. webovými aplikacemi či porovnáním dvou desktopových aplikací ArcMap a ArcGIS Pro.
Více informací o konferenci, včetně videozáznamů z přednášek, prezentací či fotografií posterů, naleznete na stránkách https://www.arcdata.cz/zpravy-a-akce/akce/konference.
Lenka Crhová, Meteorologické zprávy, roč. 69, 2016/6