Pobočce ČHMÚ se podařilo navázat velmi slibně se rozvíjející spolupráci s Dolní oblastí Vítkovice (DOV), http://www.dolnivitkovice.cz/. Tento světově unikátní průmyslový areál v centru Ostravy, kde se mezi roky 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo, se v současnosti mění na jedinečné vzdělávací, společenské a kulturní centrum. V areálu se kromě jiného nachází moderní Svět techniky. Tvoří jej dvě části umístěné v samostatných objektech, Malý svět techniky, který je zaměřen na historii tradičních technických oborů a Velký svět techniky, který cílí na současnost a budoucnost vědních oborů. Na ploše čtrnácti tisíc metrů čtverečních se nachází čtyři stálé expozice (Svět vědy a objevů, Svět civilizace, Svět přírody a Dětský svět).

Základní myšlenkou projektu je zvýšení prestiže vědy a výzkumu, změna přístupu k technickým oborům, jejich popularizace a zpřístupnění široké veřejnosti. Projekt cílí na představení vědy, výzkumu a technických oborů žákům, studentům i veřejnosti; návštěvníci si mohou hrát, dívat se, učit se a tvořit. Přibližuje slavnou minulost technických oborů v regionu, jejich současnost a budoucnost, ale vytváří i předpoklady pro získávání talentů pro vědu a výzkum, pro technické i přírodovědní obory a tvoří platformu pro spolupráci představitelů firem, institucí a škol. Otázkám vědy a objevů, civilizace a přírody se věnují v jednotlivých částech nejen podrobně, ale i zábavně.

S tímto konceptem se podařilo vcelku úspěšně skloubit prezentaci činnosti ústavu. Prvním krokem vzájemné spolupráce byla již počátkem března, v rámci tematického pořadu Hromobití v Divadle vědy (při příležitosti narození Prokopa Diviše), přednáška „Bouřka, nebo bouře?“, která účastníkům přiblížila problematiku bouřek a s nimi spojených průvodních jevů.

Další, již rozsáhlejší akcí a prezentací ČHMÚ v rámci stálé expozice ve Velkém světě techniky (http://www.stcostrava.cz/web/guest/hlavni-stranka se stala v období od 1. do 19. dubna 2016), se stala instalovaná ukázka současného způsobu meteorologických a hydrologických měření. Hlavní součástí byla funkční automatická meteorologická stanice spojená s přímou prezentací výsledků a naměřených hodnot, dále si návštěvníci mohli prohlédnout a interaktivně vyzkoušet model hydrologické stanice. Doplňkem byly postery přibližující návštěvníkům popisy a podrobnosti používaných metod a postupů meteorologických a hydrologických měření. Expozici ČHMÚ v sobotu 9. 4. 2016 provázela i série krátkých přednášek na téma „Historie a současnost meteorologických měření“.

Cílem spolupráce je propagace činnosti ČHMÚ pro odborné a vzdělávací instituce v regionu a především pro širokou veřejnost. V jejím rámci se připravuje další série přednášek, dále pak organizace a pořádání společných akcí při vhodných příležitostech, např. Den Země, účast ústavu na tematických akcích DOV, participace na stálých expozicích nebo na edukačních aktivitách DOV pro ostravská školská zařízení.

Dušan Židek, Meteorologické zprávy, roč. 69, 2016/3