Ve dnech 15. až 17. dubna tohoto roku se v Brně konala česko-slovenská konference Ovzduší 2013. Již po jedenácté se zde v příjemném prostředí hotelu Santon u Brněnské přehrady sešli čeští a slovenští odborníci věnující se různým aspektům znečištění, znečišťování a ochrany ovzduší. Konferenci pořádalo Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí Masarykovy univerzity v Brně spolu s ČHMÚ (Český hydrometeorologický ústav Praha a pobočka Brno) a firmou TOCOEN, s. r. o. Brno. Oficiálními sponzory konference byly firmy Českomoravský cement, a. s. – Heidelberg Cement Group a SIAD Czech, s. r. o. Předsedou přípravného organizačního výboru byl již tradičně Prof. RNDr. Ivan Holoubek, CSc.

Konference sestávala z následujících sedmi tematických okruhů:

  1. Aktuální problémy legislativy v oblasti ochrany ovzduší a mezinárodní úmluvy.
  2. Antropogenní a přírodní zdroje znečištění atmosféry, emisní inventury.
  3. Stav znečištění atmosféry v ČR a SR a jeho monitoring.
  4. Částice v atmosféře, atmosférické aerosoly.
  5. Znečištění vnitřního prostředí.
  6. Vlivy znečištěného ovzduší na abiotické a biotické složky prostředí a zdraví člověka.
  7. Metody odběrů a analýzy emisí, volného ovzduší a depozice.

Speciální blok byl tentokrát věnován výročí 25 let založení observatoře ČHMÚ Košetice.

Konference se zúčastnili odborníci z různých typů institucí. Zastoupena byla akademická sféra, vědeckovýzkumné instituce, státní správa – lidé nahlížející ochranu ovzduší a jeho vlivů na zdraví i životní prostředí z nejrůznějších úhlů pohledu. Český hydrometeorologický ústav byl na konferenci důstojně zastoupen. Z téměř 90 účastníků konference tvořili pracovníci ČHMÚ více než třetinu, z celkem 40 přednesených příspěvků bylo 13 a z 19 posterových sdělení 8 připraveno autory z ČHMÚ.

Publikačním výstupem konference je dvěstěstránkový Sborník rozšířených abstraktů, který pod ISBN 978-80-210-6203-0 vydala Masarykova univerzita a který je eventuelním zájemcům k dispozici pro nahlédnutí u účastníků konference.

Konference Ovzduší, která se pravidelně koná vždy jednou za dva roky, zůstává velmi důležitou platformou pro setkávání odborníků zabývajících se ochranou ovzduší a slouží pro navazování pracovních kontaktů, sdílení informací, výměnu zkušeností i pro přípravu nových společných projektů.

Iva Hůnová, Meteorologické zprávy, roč. 65, 2013/3

Prof. RNDr. Ivan Holoubek, CSc., předseda přípravného organizačního výboru konference. Foto Ondřej Sáňka.