Ve dnech 29. až 31. října 2012 se v Ženevě konal Mimořádný kongres Světové meteorologické organizace (dále jen „SMO“). Kongres je vrcholným orgánem organizace, schází se pravidelně jednou za čtyři roky a dle potřeby může být svoláno také mimořádné zasedání.

Tématem mimořádného kongresu byla příprava Celosvětového rámce pro klimatické služby (Global Framework for Climate Services – GFCS). Zlepšení a rozšíření klimatických služeb je nezbytné pro zvládnutí nebezpečných meteorologických, klimatických a hydrologických jevů, z nichž u některých se očekává, že dojde ke zvýšení jejich frekvence a/nebo intenzity.

Kongres schválil realizační plán GFCS, který klade důraz na zvýšení dostupnosti a kvality klimatologických služeb a informací ve všech zemích na globální, regionální i národní úrovni.

Klimatologické služby jsou směrovány zejména do oblasti vodního hospodářství, snižování rizika katastrof, zdraví, zemědělství a potravinové bezpečnosti. Podpora a koordinace GFCS v jednotlivých členských státech musí být zaměřena zejména do oblasti pozorování, monitoringu, výzkumu, modelování a předpovědí. Realizační plán GFCS definuje celkem devět základních aktivit (vytvoření a definice GFCS, národní možnosti, rizika katastrof a včasné varování, zlepšení komunikace mezi subjekty v zemědělství a klimatu, partnerství ve vodním hospodářství, klima a zdraví, rozhodovací procesy v oblasti klimatických rizik, infrastrukturní opatření, digitalizace a dostupnost historických dat), jejichž plnění je rozpracováno do horizontu dvou, šesti a desíti let.

Kongres dále rozhodl o vytvoření Mezivládní rady pro klimatické služby (Intergovernmental Board on Climate Services, IBCS), která bude plně integrována do organizační struktury WMO jako orgán podřízený Kongresu.

Český hydrometeorologický ústav je dlouhodobě aktivním reprezentantem České republiky ve Světové meteorologické organizaci. Každodenní získávání meteorologických a hydrologických dat z celého světa, přístup k novým metodikám a standardům a naopak poskytování těchto informací z oblasti působnosti ČHMÚ umožňuje rozsáhlou mezinárodní spolupráci při sledování atmosféry a hydrosféry, včetně výzkumu. Dva nejdůležitější úkoly ČHMÚ souvisí s výstražnou a povodňovou službou a s vedením klimatického záznamu ČR. Tyto úkoly by nebylo možné zabezpečovat bez napojení národní meteorologické služby na jednotlivé programy a technické komise SMO.

Radim Tolasz, Meteorologické zprávy, roč. 65, 2012/6