František Molnár

1923–2013

RNDr. František Molnár zemřel

Dne 3. dubna 2013 zemřel v Bratislavě významný slovenský meteorolog a dlouholetý člen redakční rady Meteorologických Zpráv RNDr. František Molnár. Narodil se téměř před devadesáti lety 9. listopadu 1923 v obci Dolný Ohaj v tehdejším okrese Nové Zámky (nyní Šurany).

Po absolvování Učitelské akademie ve Spišském Podhradí v roce 1943 nastoupil vojenskou prezenční službu, z níž však po vypuknutí Slovenského národního povstání v srpnu 1944 přešel k partyzánům, kteří operovali v Turci. Po osvobození Československa učil na národní škole, avšak již v roce 1947 našel uplatnění ve Státním meteorologickém ústavu v Bratislavě.

V meteorologické, resp. hydrometeorologické službě, ať již řízené z Prahy nebo Bratislavy, působil v různých funkcích až do konce svého zaměstnání. Od roku 1969 zastával funkci náměstka ředitele SHMÚ pro synoptickou a leteckou meteorologii (SaLM) a po odchodu do důchodu ještě několik let v ústavu pracoval jako klimatolog. V roce 1958 ukončil při zaměstnání studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě.

Do jeho rezortu spadala kromě ústředí na letišti Bratislava-Ivanka a venkovních letištních meteorologických služeben dvě význačná pracoviště, která byla vybudována za jeho vedení: Středisko aerologie a horské meteorologie v Gánovcích u Popradu, jež zahájilo činnost v roce 1977 a nahradilo původní aerologickou stanici na popradském letišti, a Výzkumně vývojové meteorologické radarové středisko na Malém Javorníku, které později rozšířilo odborný zájem o družicovou meteorologii, až když se v roce 1977 stalo pobočkou SHMÚ a přestalo být součástí úseku SaLM.

Doktor Molnár se nepovažoval za vědce, ale za vedoucího hospodářského pracovníka, jímž konec konců jako náměstek ředitele především byl. Přesto se kromě plnění provozních a koncepčních úkolů [15] věnoval také výzkumu a publikační činnosti. Některé jeho práce, které vznikaly zvláště z podnětu jeho kolegy P. Forgáče, pojednávají o škodlivých účincích počasí na zemědělskou výrobu [3, 4, 5], jiné, napsané v širším autorském kolektivu, se týkají počasí za typických povětrnostních situací vymezených hlavně J. Brádkou a Z. Gregorem [1, 2]. Nejvlastnějším Molnárovým předmětem bádání však byly vzduchové hmoty.

S klasifikací vzduchových hmot na Slovensku začal jeho učitel prof. M. Konček, který pravděpodobně pod vlivem německé školy F. Linkeho očekával, že určování vzduchových hmot jakožto „nositelů“ počasí přispěje ke zlepšení předpovědi počasí i k výkladu tvorby podnebí [10]. Kalendáře vzduchových hmot se staly přílohou Meteorologických Zpráv [8, 9]. F. Molnár si vzduchové hmoty zvolil za téma rigorózní práce (obhájil v roce 1968) a po mnoho roků pomocí synoptických map, výsledků aerologických měření a registračních pásek termografů a hygrografů rozšiřoval Končekův kalendář. O něj pak opřel své práce [11, 12]. Celý kalendář vzduchových hmot v Bratislavě, doplněný o přechody atmosférických front za 30letí 1948–1977, byl uveřejněn v roce 1982, spolu s rozsáhlou studií popisující způsob klasifikace, výskyt a časové rozdělení vzduchových hmot a front a z něho odvozený roční chod oceanity bratislavské oblasti [17]. I další příspěvky [7, 11] vycházející z uvedeného kalendáře objasnily utváření klimatu jihozápadního Slovenska, jejich závěry mají však podstatně širší územní platnost.

F. Molnár patřil do první skupiny slovenských meteoro1ogů, kteří pravidelně vystupovali v relaci Aké bude počasie v Československé televizi, která byla vysílána střídavě z Prahy a Bratislavy.

Oslovovali jsme ho „pán šéf“ v době, kdy požadované oslovení bylo „súdruh námestník“. Byl politicky tolerantní, přátelský, lidový, praktický a podnikavý, pořád byl někde jinde a v nezbytném popíjení oblíbeného vína mu nebránila ani jízda autem, protože měl osobního řidiče. Byl oblíbený zvláště mezi

mladými pracovníky, ke kterým měl až otcovský vztah a napomáhal jim v překonávání jejich obtíží.

Nezapomeneme!

Přehled literatury je uveden v níže uvedeném MZ

Karel Krška, MZ 2013/5, ročník 66, str. 158–159

Dňa 9. novembra 1983 dovršil v dobrom zdraví a duševnej vyrovnanosti vek oprávňujúei na nárok dóchodku, dlhoročný odborný a vedúci pracovník Slovenského hydrometeorologického ústavu dr. F. Molnár, rodom z Dolného Ohája (okr. Nové Zámky).

Po skončení středoškolského štúdia (Učitelská akadémia v Spišskom Podhradí) r. 1943 nastúpil vojenskú prezenčnú službu, odkial po vypuknutí Slovenského národného povstania v auguste 1944 prešiel k partizánskym jednotkám. V bojoch proti fašistickým okupantom v oblasti Turca zotrval až do oslobodenia našej vlasti Sovietskou armádou. Po oslobodení začal pósohiť ako učitel Národnej školy a od 1. II. 1947 prešiel do služieb meteo­rologie, kde pósobí v róznych funkciách až doteraz. Popři zaměstnaní r. 1958 ukončil štúdium na Prírodovedeckej fakultě UK, r. 1968 získal titul RNDr. a r. 1974 absolvoval Večerná univerzitu marx-leninizmu.

RNDr. Molnár od r. 1969 zastává funkciu námestníka riaditela SHMÚ pre synoptickú a leteckú meteorológiu. Značná pozornost věnoval vyhudovaniu modernej služby pocasia. Pod jeho vedením bolo vybudované radarové středisko na M. Javorníku, Aerologické středisko v Gánovciaoh, budova synoptickej meteorologie na letisku v Bratislavě, zmodernizoval sa systém spojenia, zaviedla sa automatizácia kreslenia poveternostných máp a začala sa využívat výpočtová technika pri zostavovaní niektorých druhov předpovědí počasia. Popři plnění prevádzkových úloh a riadiacej činnosti si našiel čas na zhodnotenie odborných skúseností a poznatkov získa­ných pri zostavovaní předpovědí počasia. Vo výskumnej činnosti zameral sa najma na přechody poveternostných frontov cez naše územie, vlastnosti vzduchových hmot, počasie za róznych typov poveternostných situácií a pod. (pozri zoznam prác). Svoje odborné znalosti po dlhé roky uplatňuje ako člen vedeckej rady SHMÚ, Socialistiekej akadémie, redakčnej rady Meteorologických zpráv i v rámci podujatí organizovaných Meteorologickou spoločnosťou.

Za iniciatívnu prácu a dosiahnuté odborné výsledky mu r. 1969 udělil minister LVH SSR rezortně vyzna­menáme „Budovatel vodného hospodárstva”.

RNDr. F. Molnár je trvale politicky a spoločensky angažovaný v práci KSS, ROH, ZČSSP, zvlášť třeba hodnotit jeho postoje a činnost vo Zväze protifašistických hojovníkov, kde mu ako priamemu účastníkovi bola v r. 1964 udělená „Památná medaila prezidenta ČSSR” a v r. 1973 „Zaslúžilý bojovník proti fašizmu”.

Čas plynie, roky a desaťroéia utekajú. Nastává okamih, keď sa člověku prichodí ohzrieť za tým, čo v živote vykonal. Malé obzretie, ktoré sme v mene jubilanta vykonali, ukazuje, že žil život plodný, naplněný prácou ku prospěchu našej meteorologie i spoločnosti.

V mene pracovníkov na úseku meteorologie, ako i redakčnej rady Meteorologických zpráv, želáme mu do dalších rokov dobré zdravie, zdravý optimizmus a tvorivú iniciativu pri plnění úloh, ktoré bude zabezpečovat.

[1] Ako vznikajú živelné pohromy v polnohospodárstve (spoluautor Forgáč P.). Odbor SNR v Polnohospodárskom vydavatelstve, Bratislava 1962, 32 s.

[2] Počasie na území Slovenska za typických poveternost­ných situácií (spoluautoři Ballon, L., Forgáč, P.). HMÚ Praha 1964, 30 s. 21 príl.

[3] Jarné mrazy v Západoslovenskom kraji (spoluautor Forgáč P.). Sborník prací HMÚ, sv. 9, s. 33 — 86, Praha 1967.

[4] Katalog povětrnostních situací pro území ČSSR (spolu­autoři Ballon, L., Bradka, J., Červený, J., Forgáč, P., Gregor, Z.). HMÚ, Praha 1968, 94 s.

[5] Jarné mrazy v Stredoslovenskom a vo Východoslovenskom kraji (spoluautor Forgáč, P.). Sborník prací HMÚ, sv. 14, s. 9-65, Praha 1969.

[6] Jarné mrazy na Slovensku a ochrana proti nim (spolu­autor Forgáč, P.), Příroda, Bratislava 1970, 79 s.

[7] Synoptická meeeorológia.Učební texty pro pomaturitní studium, sv. 16, HMÚ Praha 1970, 144 s.

[8] Einbrüche arktischer Luft in das Gebiet der Slowakei. Acta Faeultatis rerum naturalium Universitatis Comenianae — Meteorologia III, 1971, s. 217 — 224.

[9] Súčasný stav a perspektivy rozvoja synoptickej a leteckej meteorologie na Slovensku. In: Seminář o perspektivách rozvoja synoptickej a leteckej meteorologie na Slo­vensku. HMÚ, Bratislava 1972, s. 3-12.

[10] Fronty a vzduchové hmoty. Práce a štúdie, 17 — Súčasné otázky československej leteckej meteorologie. HMÚ, Bratislava 1977, s. 144-162.

[11] Poveternostné fronty a vzduchové hmoty (spoluautor Forgáč, P.). In: Klíma a bioklíma Bratislavy. Veda, Bratislava 1979, s. 241-254.

[12] Vzduchové hmoty a dynamická oceanita klímy juhozápadného Slovenska (1948—1977) (spoluautor Krška, K.). Meteorologické zprávy, 33, 1980, č. 3, s. 65-71.

[13] Klimatické charakteristiky vzduchových hmót v Brati­slavě za obdobie 1948 — 1977 (spoluautor Krška, K., Il’ko, J.). Meteorologické zprávy, 33, 1980, č. 4, s. 99 až 107.

[14] Klimatologický rozbor vzduchových hmót v Bratislavě. 1. časť (spoluautor Krška, K.). Zborník prác HMÚ v Bratislavě, zv. 20, Bratislava 1982, s. 35 — 77.

Ferdinand Šamaj, MZ 1983/4, ročník 36, str. 129-130