Mezinárodní společnost biometeorologie koná každé 3 roky svůj kongres, na kterém hodnotí uplynulé období své činnosti a volí nové vedení. Po předcházejících kongresech v Sydney 1999, Kansas City 2002, Garmisch-Partenkirchenu 2005, Tokiu 2008 převzal štafetu novozélandský Auckland, který pozval členy společnosti a další zainteresované specialisty v oboru 4. až 8. prosince 2011 na svou Univerzitu. Kongresové zasedání rozhodlo, že svolá další kongres do Clevelandu (USA 2014) a poté předběžně do Sankt Peterburgu (Rusko 2017).

S kongresem bývají pravidelně spojena specializovaná sympozia a konferenční sekce. Sponzory byly kromě společnosti a pořádající univerzity Světová meteorologická organizace, rada města Aucklandu, Národní středisko pro agrometeorologii a nakladatelství Springer. Účastníků bylo přítomno 188 ze 36 zemí; kromě 18 evropských, odkud nejvíce odborníků vyslalo sousední Slovensko, zaznamenejme 18 zemí z dalších kontinentů: Austrálii, Brazílii, Čínu, Egypt, Hongkong, Indii, Izrael, Japonsko, Jihoafrickou republiku, Kanadu, Koreu, Malajsie, Mexiko, Nigérie, hostitelský Nový Zéland, Ruskou federaci (z asijské části), Singapur a USA.

V hlavním sále byly předeneseny tři klíčové prezentace profesorů z Aucklandské univerzity, ve třech dalších přednáškových sálech univerzity pak proběhla tři sympozia na témata:

– Klimatické vlivy na pracující v horkém prostředí (9 přednášek)

– Fenologie, klimatická změna a adaptace (5 prezentací)

– Klimatická změna, alergeny a lidské zdraví (9 lekcí)

a přednášky v následujících sekcích:

– Modelování v biometeorologii (9 lekcí)

– Biometeorologie živočichů (10 proslovů)

– Klima a společnost (9 přednášek)

– Turismus (4)

– Tepelná expozice (9 lekcí)

– Tvorba životního prostředí (17 prezentací)

– Extrémy klimatu (10 přednášek)

– Klima a zdraví (20)

– Biometeorologie rostlin (11 lekcí)

– Fenologie (5)

– Lidské zdraví (5)

– Zdraví a risk (6)

– Bioklimatické hodnocení (6)

– Lékařská meteorologie a aplikace (6 lekcí)

– Sociální biometeorologie (5 přednášek)

Celkem 52 posterů bylo vystaveno po celou dobu kongresu v hale, kde probíhala i registrace a výstavka publikací Springeru.

Z českých účastníků přednesli přednášky Jiří Hošek (Ústav fyziky atmosféry) na téma Mapování extrémního větru na Šumavě (v sekci Extrémy), Jan Kyselý a Eva Plavcová (ÚFA, spoluautoři dále Hana Davídková a Jan Kynčl) na téma Srovnání vlivu teplých a chladných období na kardiovaskulární úmrtnost v populačních skupinách v sekci lékařská biometeorologie, v sekci fenologie Lenka Hájková (a kolektiv) seznámila s Projektem fenologického atlasu Česka a v sekci modelování přednesl Jiří Nekovář (spoluautor Rudolf Bagar) Porovnání změn teploty vzduchu a moří Baltu a Jadranu za období 1988–2009.

Jiří Nekovář, Meteorologické zprávy, roč. 65, 2012/1