Václav Hlaváč

18991987

RNDr. VÁCLAV HLAVÁČ, CSc. (1899-1987) – STÉ VÝROČÍ NAROZENÍ

Když se v r. 1975 připomínalo dovršení 200 let nepřeru­šených měření teploty vzduchu v pražském Klementinu, nebylo to jen zásluhou celé plejády pozorovatelů, počínaje prof. A. Strnadem, nýbrž i díky dr. Václavu Hlaváčovi, CSc., nejlepšímu znalci a zpracovateli této středoevropské sekulár­ní řady, který by se letos dožil sta let.

Václav Hlaváč se narodil 3. června 1899 v Týně nad Vlta­vou. Po absolvování Jirsíkova klasického gymnázia v Čes­kých Budějovicích a vojenské služby studoval matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity v Pra­ze a v prosinci 1923 se stal asistentem prof. dr. Stanislava Hanzlíka.

Nebyl však „teoretický fyzik”, kterého si Hanzlík přál, a proto přešel o rok později do Státního ústavu meteoro­logického (SÚM) v téže budově.

V říjnu 1925 byl promován na doktora přírodních věd na základě dizertace Vzdušné proudy ve vyšších vrstvách atmo­sféry nad střední Moravou, jejímž posuzovatelem byl vedle prof. Hanzlíka i geograf prof. Švambera [B], V SÚM se nej­prve spolupodílel na budování tehdy začínající předpovědní služby. V letech 1926-1928 byl přechodně zaměstnán v mete­orologické sekci Vojenského leteckého ústavu studijního v Praze, kde publikoval studii [2], první práci o proudění ve volné atmosféře nad Československem, a zabýval se mj. meteorologickými aspekty leteckého neštěstí v Pardubicích v říjnu 1926 [3].

Obr. 2 Titulní list z publikace Vzduchové hmoty ve vyšších vrstvách atmo­sféry nad Republikou československou [2].

Po návratu do SÚM pracoval v klimatologickém odděle­ní, později se stal jeho vedoucím. Do té doby spadají jeho prv­ní zevrubná zpracování unikátní sekulární pražské teplotní řady [9, 13], která započal za spolupráce dr. O. Seydla, po­sledního tamního pozorovatele z řad astronomů. Ke klemen­tinské řadě se později vracel a stala se mu celoživotním osu­dem. Málo je známo, že o průběh teplot vzduchu v minulosti se začal zajímat po pověstné zimě 1928/29, nejtužší ve 20. století, kdy jednak prověřoval v terénu reálnost čs. abso­lutního minima – 42,2 °C, jednak ji souborně zhodnotil [G, CH, J, 5]. Prvá hodnocení sekulárního kolísání teplot vzduchu v Praze podle dosavadní 1651eté teplotní řady pak publikoval na počátku války [10, 11].

Zlom v jeho životní dráze přinesla první poválečná léta v souvislosti s hodnocením postojů během německé okupace. K. Dubec k 95. výročí narození dr. Hlaváče napsal: „Vedení SÚM, resp. HMÚ, se k němu zachovalo obzvláště nepěkně. Nejprve byl doslova vyšíván z Prahy již v květnu 1945 pro údajnou kolaboraci s nacisty za války – později prokázal svou nevinu, v padesátých letech někteří charakterově nízcí pra­covníci HMÚ usilovali o jeho uvěznění atd. Všechny je ves­měs přežil.” [C[. Nicméně sám Hlaváč uvedl, že z Prahy ode­šel v roce 1946 [30] a jednotné nejsou ani názory pamětníků; proto jsme se snažili dohledat dobová fakta, což se nakonec podařilo [A].

Dr. Hlaváčovi bylo vytýkáno, že sympatizoval s Němci, zdravil nacistickým způsobem, vlastnil legitimaci Svazu pro spolupráci s Němci, nutil zaměstnance k velkému výkonu atp. Celý spis s obviněním ze SMÚ, podepsaný přednostou ústavu dr. A. Gregorem, předaný očistné komisi pro veřejné zaměst­nance, shrnoval podezření, že jmenovaný se dopustil služební­ho přečinu podle dekretu prezidenta republiky E. Beneše č. 105/45 Sb. V něm je kromě řady individuálních názorů Hla­váčových kolegů a podřízených např. výtka, že v r. 1941 dedi­koval 2. díl Teplotních poměrů Prahy [ 13] nejen k šedesátinám svého bezprostředního nadřízeného prof. dr. R. Schneidera, přednosty Ústředního meteorologického ústavu pro Čechy a Moravu, nýbrž i k témuž životnímu jubileu direktora Reichswetterdienst dr. A. Meye, šéfmeteorologa pro Čechy a Moravu (který ovšem překvapivě nebyl členem NSDAP).

Obr. 3 Úvodní strana z práce Inverse na Šumavě v Čechách mezi 11. až 25. prosincem 1932 [6].

K tíži mu byly mj. přičítány rovněž dvě pasáže ze služeb­ního oběžníku, kde dr. Hlaváč zařadil do náplně jedné skupi­ny svého oddělení také sestavování tabulek a mapek periodic­kých hlášení „pro Reichsamt fiir Wetterdienst a jiné ústavy” (F. Bauer, Slovensko, Hydro-odděl.) atd. Dále závěrečný apel, že je „v nynější době nutno, aby každý z nás vykonal ješ­tě více, než je předepsáno, máme-li všem požadavkům na naše oddělení kladeným plně dostáti. ” [A]

V září 1946 uznala očistná komise V. Hlaváče pro někte­rá udání vinným ze služebního přečinu a potrestala, přeložením na jiné služební místo a zmenšením základního služného na dobu 3 roků o 50% “. Po odvolání jej vrchní očistná komi­se v červnu 1947 osvobodila ze dvou bodů obvinění, zmenši­la srážky z platu o 10 % a konstatovala, že jeho jednáním ne­vznikla nikomu žádná škoda. Tím však celá záležitost nekon­čila.

Po nástupu komunistického režimu v únoru 1948 byl dr. Hlaváč dán v dubnu na dovolenou s „čekatelným” a v srpnu 1948 byl s ním rozvázán pracovní poměr. V září jeho kauza přišla znovu na přetřes trestní nalézací komise Ústředního národního výboru hl. m. Prahy a byl uznán vinným přestup­kem podle tzv. malého retribučního dekretu č. 138/45 Sb. (stí­hajícího menší provinění proti národní cti) za táž obvinění, za něž už byl jednou trestán v roce 1946: tentokrát byl odsouzen k peněžitému trestu 150 000 – Kčs, k trestu na svobodě v trvá­ní 10 měsíců a k veřejnému pokárání. Soudní praxe však už připomínala Kafkův Proces, protože údajně veřejné líčení se konalo v nepřítomnosti obviněného. Odvolací řízení se dlou­ho vleklo – do května 1951, kdy byl nejprve na základě žádos­ti o milost uložený trest zmírněn a v důsledku prezidentské amnestie K. Gottwalda nebyl vykonán [A].

Co dodat s odstupem více než půl století? Že dr. Hlaváč, znalý němčiny, patrně komunikoval i jako vedoucí největšího ústavního oddělení trochu horlivěji s představiteli německých úřadů než běžný zaměstnanec. Pokud občas zdravil ve službě pravou rukou, bylo to striktně vzato podle dvou oběžníků z ministerstva. Rozhodující však asi bylo, že byl nepochybně velmi pracovitý a pedantický člověk, z dnešního hlediska workoholik, který měl vyšší nároky na přesnou docházku i práci nejen pro sebe, nýbrž i pro své podřízené bez ohledu na režim, což se samozřejmě nelíbilo. A ohlédneme-li se zpět na nedemokratičnost soudnictví od roku 1948, lze si jen přát, aby „Vítězný únor” už nebyl trvalým zdrojem inspirace, jako se ještě chtělo rok před listopadem 1989 na stránkách Meteo­rologických zpráv.

Po odchodu z Prahy žil V. Hlaváč v Jivně u Českých Budějovic, kde se stal od března 1949 pozorovatelem klima­tologické stanice, založené 3 roky předtím. Tady pracoval jako klimatolog pro bývalý Zemský národní výbor, četné kraj­ské a okresní národní výbory, poté byl pracovníkem Státního ústavu pro rajónové plánování a nakonec Stavoprojektu České Budějovice. Pro různá místa Čech a Moravy zpracoval asi 75 různých klimatologických posudků a studií, z nichž nejvýznamnější je rozsáhlá a podrobná Klimatografie kraje České Budějovice, dílo dodnes nepřekonané. V letech 1954-1960 působil i jako externí učitel na Pedagogickém institutu v Českých Budějovicích.

Po „odchodu do důchodu” se opět věnoval klementinské řadě – od revize a převodu originálních dobových záznamů s latinskými a německými poznámkami do formálně nové databáze přes statistické zpracování s pomocí mechanické kalkulačky až po studie o kolísání klimatu. Na toto téma také publikoval a přednášel na několika mezinárodních konferen­cích, jichž se mohl v uvolněnější atmosféře 60. let zúčastnit. Hodnosti kandidáta věd dosáhl v roce 1970, v 71 letech; obha­joba doktorské dizertace mu již nebyla z politických důvodů povolena, práce byla však publikována [30]. A až od této doby se aktivně podílel na činnosti vědeckých společností, přede­vším meteorologické, ale také zeměpisné, astronomické a bioklimatologické. Jen slabou náplastí bylo jeho jmenování čestným členem Čs. meteorologické společnosti při ČSAV. Se svojí meteorologií zůstal spjat až do konce života jako pozo­rovatel stanice v Jivně, kterou vedl téměř 40 let. Zemřel 28. dubna 1987 v Českých Budějovicích.

Dr. Hlaváč měl ale i jiné záliby – vážnou hudbu, příleži­tostně i sám komponoval, a především sportovní gymnastiku. I aktivnímu sportu zůstal věrný, ještě ve svých 70 letech půso­bil jako rozhodčí i jako cvičitel gymnastického oddílu Sokola Rudolfov, a svoji vlastní tělocvičnu měl i u svého domku, v přírodě na kraji lesa. Členem Sokola byl již od 20. let, a o jeho nadšení pro meteorologii i sport snad nejlépe vypoví několik úryvků z jeho článku o meteorologickém zajištění 9. všesokolského sletu v roce 1932 [4]:

„… Abych tedy mohl postup poruch sledovati, zařídil jsem na vybraných stanicích v Čechách meteorologická pozorová­ní pro každý den sletový v tyto doby: v 8 h ráno, vil, ve 14, v 15 h 30 min a v 17 hod. odpoledne. Byly to stanice Cheb, Mariánské lázně, Karlovy Vary, Plzeň, Jince, Lenešice, Požáry, České Budějovice, Tábor, Štoky, Polička, Hradec Králové, Milovice, Roudnice a Praha letiště…

Výsledek pozorování shrnuly v depeši, kterou ihned ode­slaly na telegrafní ústřednu do Prahy. Ústředna pak nám ji poslala na sletiště. Na sletišti byla depeše dešifrována a úda­je její zakresleny do povětrnostních mapek. Měl jsem tedy nej­později 30 minut po každé pozorovací lhůtě zakreslen stav počasí v celých Čechách … Stanice byly povinny po celou dobu od 8 hod. ráno až do 17 h 30 min hlásiti v mimořádných depeších i náhlé změny povětrnostní, kdyby k nim došlo v době mezi jednotlivými pozorovacími lhůtami, tj. např. začátek bouřky, konec deště atd. Mimořádných depeší vzhledem k příznivému počasí bylo jen málo, přesto pozorovatelé musi­li býti „na stráži” vždy po celý den …

Podle výsledků rozboru jsem podal příslušnou zprávu vedení sletu, buď že nehrozí nebezpečí, nebo se blíží ta a ta porucha. Podle mé zprávy se pak náčelnictvo zařídilo … Ke konci musím ještě s povděkem podotknouti, že mne pořada­telstvo ve všem podporovalo. Měl jsem podle své žádosti při­dělenu kancelář na střeše hlavní tribuny za náčelnickým můstkem a mohl jsem tak nejen obhlíželi celý obzor a pozorovati mraky a vítr, nýbrž i s nejlepšího místa sledovati všechny ty nezapomenutelné krásy a obrazy celého sletového vystou­pení.”

Samota u Jivna byla měkkou mnoha meteorologů, kteří zde nalézali přátelství a pohled na život z trochu jiného úhlu, z pozice člověka, pro něhož bylo ono krásné prostředí v jistém smyslu i vyhnanstvím. Dr. Hlaváč často připomínal jednu zásadu – buď sám sobě nejvyšší autoritou. Tou se řídil a ta ovlivnila i jeho život. Nesplnilo se jen jeho přání, aby žil ve třech stoletích: narodil se totiž v 19., žil ve 20. a chtěl ještě pohlédnout do 21. století; přesto se dožil úctyhodných 88 let.

Izolace na vrcholu vědecké kariéry způsobila, že obrov­ská, doslova mravenčí práce ve skromných podmínkách při­nesla svému autorovi jen málo slávy, přestože je nesmírně významná z praktického hlediska. Jestliže se dnes chlubíme již 2251etou klementinskou teplotní řadou, vzpomeňme při­tom i na dr. Hlaváče.

Literární zdroje:
 

[A] Archiv hl. města Prahy, fond „Malý dekret”, sign. 36-19173.

[B] Disertace pražské university 1882-1953, část I, s. 273. Praha, Universita Karlova 1965.

[C] Dubec, K.: 95. výročí narození Václava Hlaváče. Informač­ní věstník České meteorologické společnosti, č. 2, září 1994, s. 5.

[D] Krška, K.: Vývoj meteorologie v Československé republi­ce. In: Krška, K. – Šamaj, F„ Kapitoly z dějin meteorologie v českých zemích a na Slovensku, s. 102-117. Příloha Meteorol. Zpr., 51, 1998.

[E] Křivancová, S. : RNDr. Václav Hlaváč, CSc., pětaosmdesátníkem. Meteorol. Zpr., 37, 1984, č. 6, s. 189.

[F] Křivancová, S.: Za RNDr. Václavem Hlaváčem, CSc, Meteorol. Zpr., 40, 1987, č. 4, s. 128.

[G] Křivancová, S.: Rekordně nízké teploty vzduchu v mimo­řádně tuhé zimě 1928/29. Meteorol. Zpr., 52, 1999, č. 2, s. 50-54.

[H] Nekovář, F. : Dr. Václav Halváč sedmdesátníkem. Meteorol. Zpr., 22, 1969, č. 3, s. 75-76.

[CH] Sládek, J.: Náš rozhovor (s dr. Václavem Hlaváčem, CSc). Lidé a země, 25, 1976, č. 3, s. 140-141.

[J] Sobíšek, B.: Lze měřit teplotu nižší než -39°C rtuťovým tep­loměrem? Meteorol. Zpr., 52, 1999, č. 2, s. 54.

[K] Vavruška, R: RNDr. Václav Hlaváč, CSc. (3. 6. 1899-29.4.1987). In: Podnebí Českých Budějovic, s. 10. ČHMÚ, pob. České Budějovice 1990.

Seznam publikací RNDr. Václava Hlaváče, CSc.

[1] Větrné poměry v Brně. Zprávy o letectví, 4, 1926, č. 5, s. 53-56.

[2] Vzduchové proudy ve vyšších vrstvách atmosféry nad Republikou československou. Zprávy Vojenského letecké­ho ústavu studijního v Praze, 1, 1927, č. 1, s. 3-23 + 12 s. příloh.

[3] Povětrnostní situace v Evropě v den leteckého neštěstí v Pardubicích 10. října 1926. Letectví, 7, 1927, č. 1, s. 7-9.

[4] Meteorologická zajišťovací služba o IX. sletu všesokol­ském. In: Památník IX. sletu všesokolského, pořádaného na oslavu stých narozenin dr. Miroslava Tyrše, Praha 1932, s. 149-152.

[5] Povětrnostní poměry v republice Československé ve vege­tačním roce 1928/1929. In: Československá statistika, sv. 81, řada XII (Zemědělství, seš. 19), s. 14*-31*. Praha, Státní ústav statistický 1932.

[6] Inverse na Šumavě v Čechách mezi 11. až 25. prosincem 1932. In: Publ. řada C, sv. III, s. 14^14. Státní ústav mete­orologický v Praze 1934.

[7] Bemerkungen zum Artikel des Herrn J. Steinmayer, S. J„ Wien: Das Beobachtungsnetz der Mannheimer Meteorolo-gischen Gesellschaft und die áltesten meteorol. Beobach­tungen in Wien (Meteorol. Z., 52, 1935, H. 6). Meteorol. Z„ 52, 1935, H. 10, s. 377-379.

[8] Návod k meteorologickému hlášení pro všeobecnou službu povětrnostní, 2. opr. dopl. vydání (spoluautoři G. Swoboda, V. Miklenda). Příručka Stát. úst. meteorologického, Sv. VI. Praha, SÚM 1937. 98 s.

[9] Tepelné poměry hl. města Prahy, díl I. (paralelně něm. ver­ze: Die Temperaturverhaltnisse der Hauptstadt Prag, Teil I), Čs. statistika, sv. 143, ř. XII (Zemědělství, seš. 22), Pražské studie geofyzikální VIII, 95 s. textu + přílohy. Praha, Státní úřad statistický 1937.

Jan Munzar – František Vavruška, MZ 1999/3, ročník 52, str. 82-85

95. výročí narození Václava Hlaváče

RNDr. Hlaváč Václav, CSc., *3. června 1899 Týn nad Vltavou až 28. dubna 1987 České Budějovice, český meteorolog a klimatolog. Po absolvování přírodovědecké fakulty UK v Praze působil 1924–1948 ve Státním ústavu meteorologickém, expert na klimatologii v jižních Čechách, 1950 správce meteorologické stanice Rudolfov-Jivno, 1955 až 1960 učil na Pedagogickém institutu v Českých Budějovicích. Podrobně zpracoval teplotní měření ze sekulární meteorologické stanice Praha-Klementinum na jejichž podkladě se zabýval kolísáním klimatu posledních 200 let. Napsal téměř 90 obsáhlejších pojednání, z nichž nejdůležitější jsou Tepelné poměry hlavního města Prahy I., II. (1937, 1941, česky a německy).

Tolik o našem jubilantovi (95. výročí narození) uvádí Československý biografický slovník z roku 1992 (Encyklopedický institut ČSAV), pravděpodobně z pera RNDr. Jana Munzara, CSc. Václav Hlaváč patřil ke kmenovým zaměstnancům Státního ústavu meteorologického (SÚM), kteří položili základy meteorologie v předválečné ČSR (např.: A. Gregor, E. Hof., F. Kocourek, M. Konček, Š. Petrovič, R. Schneider, G. Swoboda, E. Veselý a další), a zůstal oboru věrný až do konce svého života. Byl doslova fanatik práce, vše co dělal, dělal s nesmírnou pílí a zaujetím pro věc. S odstupem doby lze o něm bez uzardění tvrdit, že svou prací nahradil existenci klimatologického odboru SUM, resp. dnešního CHMU. Jeho klimatografie jižních Čech, zpracovaná v padesátých letech pro Jč KNV v Českých Budějovicích, je dodnes nepřekonaná.

Celoživotním osudem se mu ale stala pražská stanice Klementinum. Vyhledal, soustředil, vyhodnotil a zpracoval a publikoval o ní řadu zasvěcených prací, převážně počtářsky vysoce náročných. Sám vypočítal, že při tom více než 12 miliónů číselných znaků, nakreslil stovky metrů diagramů apod., to vše v dobách, kdy jeho jedinou výpočetní technikou byla mechanická kalkulačka Brunschwiga.

Vedle meteorologie byla jeho koníčkem vážná hudba a sokolská tělovýchova. Ještě v roce 1985 (!) předváděl svým přátelům E. Veselému a K. Pejmlovi poměrně náročná cvičení na hrazdě, kterou měl trvale postavenou na své stanici v Jivně. Do pozdního věku byl duševně svěží, zpaměti dokázal recitovat dlouhé latinské nebo řecké verše. Vědecké hodnosti kandidáta věd dosáhl v 75 letech svého života (!), doktorskou dizertaci zpracoval v 80 letech, ale její obhajoba mu nebyla z politických důvodů již povolena! Vedení SUM resp. HMÚ se k němu zachovalo obzvláště nepěkně. Nejprve byl doslova vyštván z Prahy již v květnu 1945, pro údajnou kolaboraci s nacisty za války – později prokázal svou nevinu, v padesátých letech někteří charakterově nízcí pracovníci HMÚ usilovali o jeho uvěznění atd. Všechny je vesměs přežil.

Ostatně, zdá se, že problém etiky se jako červená niť vine českou meteorologií doposud, neboť i další české meteorology potkal obdobný osud zato, že zasvětili svůj život tomuto vědnímu oboru. Znám jich několik: RNDr. Emil Veselý, Karel Pejml, ze žijících pak RNDr. Milan Koldovský a RNDr. Jiří Förchtgott. Neměla by ČMeS uvažovat o zařazení „etického kodexu“ do svých stanov?

Karel Dubec, Věstník ČMeS 1994/2, září 1994

ZA RNDr. VÁCLAVEM HLAVÁČEM, CSc.

Před necelými třemi roky jsme na tomto místě našeho časo­pisu gratulovali nestoru čs. meteorologie RNDr. Václavu Hlaváčovi, CSc. z Rudolfova-Jivna u Českých Budějovic k 85. narozeninám. Přáli jsme mu, aby se splnilo to, o čem snil a o co programově usiloval — dožít se příštího století. Aby pak mohl říct: ,,V jednom století jsem se narodil (3. 6. 1899), v dalším pracoval a teprve v dalším zemřel”. Zákonitosti života jsou však silnější než přání, byť podepřená cílevědomou životosprávou, pravidelným tělesným cvičením a usilovnou prací na rozsáhlé zahradě. Zradilo jej srdce a dne 28. 4. 1987 zemřel ve věku 88 let.

S dr. Hlaváčem odešlo kus historie československé meteorolo­gie, člověk nesmírně pilný a houževnatý, pro kterého meteorologie a zejména klasická klimatologie byla prací i zábavou, jeho celoživotní láskou. Běhu jeho života a jeho práce bylo vzpome­nuto v Meteorologických zprávách u příležitosti jeho 70. e 85. narozenin (MZ, 22, 1969, č. 3, s. 75-76 a MZ, 37, 1984, č. 6, s. 189). V roce 1969 byla shrnuta také jeho publikační činnost. V seznamu publikací se však neobjevila podstatná část jeho klimatologických studií, které zpracoval pro praktické použití při plánování zemědělské výroby, pro potřeby výstavby a rajonizace menších nebo větších územních celků nebo měst a obcí, které nebyly otištěny a zůstaly pouze v rukopisech s diagramy a tabulkami u nejrůznějších institucí, pro jejichž účel byly zpra­covány. Seznam těchto prací čítá na 75 položek a jsou zde vedle menších studií také např. „Podrobná klimatografie celé­ho území budoucí nádrže Lipno s prognózou jejího vlivu na změny klimatických poměrů” či rozsáhlá práce zásadního významu „Velká a podrobná klimatografie celého kraje České Budějovice” (KNV, české Budějovice 1952). Nelze také ne-připomenout zásluhy dr. Hlaváče o zpracování Klementinské řady pozorování, v jejímž hodnocení a zpracování pokračoval až do své smrti. V posledních čtyřiceti létech svého života působil dr. Hlaváč jako pozorovatel klimatologické stanice v Rudolfově-Jivně a přičinil se tak o získání celé řady unikát­ních klimatologických pozorování.

Myslím tedy, že každý, kdo dr. Hlaváče lépe poznal, kdo měl možnost navštívit jej i v posledních létech jeho života nebo slyšel jeho zajímavá vyprávění z historie meteorologie a kdo ho viděl cvičit na hrazdě či slyšel přednášet obsáhlé citáty latin­ských klasiků — bude na něj rád vzpomínat a naše obec meteo­rologická, že na něj nezapomene.

Svatava Křivancová, MZ 1987/4, ročník 40, str. 128

RNDr. VÁCLAV HLAVÁČ, CSc., PĚTAOSMDESÁTNÍKEM

Dne 3. 6. 1984 se dožil v plné duševní i fyzické svěžesti 85 let nestor československé meteorologie RNDr. Václav Hlaváč, CSc. O této vitální skutečnosti svědčí jubilantova stálá činnost v nejrůznějších odvětvích klimatologie, vedle níž si najde vždy dosti času pro práci na své rozsáhlé zahradě a dokáže ještě dnes zacvičit na hrazdě cviky, které jsou pro nás i mnohem později narozené nepřekonatelným problémem.

Dr. Hlaváč věnoval naší teoretické i aplikované meteoro­logii celý svůj život — ať jako zaměstnanec bývalého Státního meteorologického ústavu, nebo později ve funkci experta pro klimatologii pro odbory KNV. Odborná publikační činnost jubilantova byla nejednou shrnuta, v našem časopise napo­sledy u příležitosti jeho 70. narozenin (Meteorol. Zpr., 22, 1969, č. 3, s. 75 — 76). Dr. Hlaváč byl mimo jiné autorem řady speciálních klimatografických studií pro odbory plánování a výstavby KNV. Svůj hlavní zájem věnoval, kromě studia klimatologických poměrů rodného Jihočeského kraje, přede­vším detailnímu zpracování klementinské teplotní řady, což mu přineslo i velké mezinárodní uznání.

Je třeba také ocenit skutečnost, že jubilant stále ještě pra­cuje jako pozorovatel základní klimatologické stanice v Rudolfově-Jivně u Českých Budějovic a s velkým zájmem a po­chopením se ujímá každé novinky v oboru. Mimo to dále neúnavně pokračuje ve vyhodnocování termografických zá­znamů z pražského Klementina.

Kdo měl příležitost poznat čilého jubilanta osobně, jistě rád vzpomíná na tato nevšední setkání a ani se mu nechce věřit, že před nim stojí člověk narozený na sklonku minulého století, a určitě se také přidá k řadě gratulantů, kteří přejí dr. Hlaváčovi hodně zdraví a sil k další práci, ve které může uplatňovat své bohaté odborné i životni zkušenosti.

Svatava Křivancová, MZ 1984/6, ročník 37, str. 189

Dr. Václav Hlaváč sedmdesátníkem

Jeden z nestorů jihočeské meteorologie a klimatologie a po prof. Franz Weydovi a prof. Jaroslavu Maňákovi nesporná jihočeská klimatologická autorita dr. Václav Hlaváč se dožil v letošním roce sedmdesátky.

Narodil se 3. června 1899 v Týně nad Vltavou. Vystudoval klasické gymnasium v Českých Budějovicích a pak obor mate­matiky a fyziky na přírodovědecké fakultě Karlovy university v Praze. Již tehdy projevil zvláštní zájem o meteorologické a klimatologické přednášky prof. dr. Slanislava Hanzlíka, jehož asistentem se stal v roce 1923. V roce 1924 přešel jako vědecký pracovník do tehdejšího Státního ústavu meteorologického (SÚM), kde působil téměř čtvrt století až do roku 1948 s pře­chodným přerušením v letech 1926 až 1928, kdy pracoval jako meteorolog v tehdejším Vojenském leteckém ústavu. V SÚM pracoval v různých oborech, zejména v oddělení předpovědní služby a v oddělení klimatologickém, jehož se stal později ve­doucím.

V letech 1948 až 1953 pracoval jako expert pro klimatologii pro bývalý ZNV pro četné KNV, ONV, MNV a jiné instituce. Vypracoval pro tyto účely 69 podrobných a často svým způsobem zpracováni naprosto novátorských expertíz, z nichž neuveřejněná expertíza Klimatografie kraje České Budějovice (1951), uložená v archívu JKNV v Českých Budějovicích, je vzorem regionální klimatické práce. V letech 1953 až 1954 působil jako krajský klimatolog na KNV České Budějovice a v letech 1954 až 1958 jako vedoucí klimatolog ve Státním ústavu pro rajónové plánování. Pak ještě rok před odchodem do důchodu pracoval ve Stavoprojektu v Českých Budějovicích.

Od roku 1959 žije v důchodu v Jivně u Českých Budějovic, kde je již od roku 1950 činný jako pozorovatel a správce meteoro­logické stanice a spravuje též sekulární meteorologickou stanici v Českých Budějovicích. V letech 1955 až 1960 přednášel jako externí učitel klimatologii a meteorologii na Pedagogickém insti­tutu v Českých Budějovicích.

Jeho vědecká práce obsahuje 90 obsáhlejších pojednání z oboru meteorologie a klimatologie jak všeobecných, tak i speciálních klimatografických monografií. Kromě toho napsal dlouhou řadu (82) kratších populárně vědeckých článků v denním tisku a pro­slovil více přednášek v rozhlase. Jeho životním dílem, které mu zjednalo i vědecké jméno v zahraničí, je podrobné zpracování teplotních měření z nejstarší meteorologické stanice ve střední Evropě, z pražského Klementina. Tohoto velmi obsáhlého a homogenního číselného materiálu použil a stále ještě používá jako podkladu pro řadu dalších svých prací. Je zván na odborné konference v tuzemsku i v NSR a NDR, kde proslovil několik přednášek, hlavně o kolísání klimatu za posledních 200 let.

Dr. Václav Hlaváč se těší ve svých 70 letech plnému zdraví a svěžesti duševní i tělesné, o čemž svědčí i ta okolnost, že je ještě nyní cvičitelem gymnastických oddílů Sokola Rudolfov a ZDŠ v Rudolfově, ale i sám ještě dovede předvést svým svěřen­cům řadu obtížných prvků na všech gymnastických nářadích. Tělovýchovná činnost je ještě nyní jeho druhou láskou, je roz­hodčím sportovní gymnastiky při závodech a mistrovstvích kraj­ských i celostátních a při všech posledních krajských spartakiádách byl nepostradatelným „šéfem seřadiště”.

Přejeme jubilantovi známým meteorologickým přáním, aby mu budoucí léta ubíhala „za příznivé anticyklonální situace bez rušivých front osobní nepohody k příštímu jubileu”.

  1. Vzdušné proudy ve vyšších vrstvách atmosféry nad střední Moravou. Dizertační práce 1925.
  2. Větrné poměry v Brně. Zprávy o letectví, 1926.
  3. Vzdušné proudy ve vyšších vrstvách atmosféry nad Republi­kou československou. Vojenský letecký studijní ústav 1927.
  4. O zacházení s meteorologickými přístroji. Služební předpis čs. branné moci. MNO 1927.
  5. Měsíční přehledy meteorologických pozorování na vojen­ských leteckých povětrnostních stanicích. Meteorologická sekce VLÚS Praha. Ročníky 1926 a 1927.
  6. Přehled povětrnosti v ČSR ve vegetačním roce 1928/29 (arktická zima). Státní úřad statistický, Praha 1930.
  7. Inverze na Šumavě mezi 11. a 25. prosincem 1932. Státní ústav meteorologický, Praha 1934.
  8. Bemerkungen zum Artikel des Herrn J. Steinmayer S. J. Wien. Met. Zeitschrift 1935.
  9. Tepelné poměry hlavního města Prahy. Díl I. (česky i ně­mecky). Státní úřad statistický, Praha 1937.
  10. Jaké byly změny v Čechách za posledních 165 let. Vesmír 1940.
  11. Die 165jáhrige Prager Temperaturreihe 1775 — 1939. Met. Zeitschrift 1940.
  12. Proč bylo letos deštivé léto? Vesmír 1940.
  13. Tepelné poměry hlavního města Prahy. Díl II (česky i ně­mecky). Státní ústav statistický, Praha 1941.
  14. Lámaly se tepelné rekordy. Příroda 1948.
  15. Nový způsob současného grafického znázorňování časového průběhu odchylek teploty a srážek. Meteorologické zprávy 1950.
  16. Význam meteorologie i klimatologie pro budovatelskou čin­nost v socialistickém státě. Jihočeská Pravda 1952.
  17. Jaké byly zimy v Praze za posledních 200 let. Sborník me­teorologické konference v Liblicích 1964 (německy).
  18. Jak se jeví kolísáni klimatu za posledních 200 let v pražské tepelné řadě. Meteorologické zprávy 1966.
  19. Singularitaten im jahrlichen und täglichen Gang der Prager Temperaturreihe. Zeitschrift für Meteorologie, 1966.
  20. Několik úvah o posuzování stupně abnormality v sekulárním průběhu měsíčních a ročních průměrů teploty různými kri­térii a jak se tyto abnormality projevily ve 1911eté řadě tep­lotních pozorováni v Praze-Klementinu. Sborník prací HMÚ, Praha 1967.
  21. Eine neue Methode zur objektiven Beurteilung der sekularen Schwankungen und Abnormalitaten der Lufttemperatur und der Sonnenflecken Relativzahlen und ihre Anwendung für die langfristigen Prognozen. Astronomický ústav ČSAV, v tisku.

František N e k o v á ř, MZ 1969/3, ročník 22, str. 75-76