Windy.com

 (Windyty, SE) je česká aplikace, která poskytuje interaktivní předpověď počasí po celém světě. V listopadu 2014 ji založil Ivo Lukačovič, majitel Seznam.cz. Windy.com je nezávislé na Seznam.cz a.s. Dříve se aplikace nejvíce zaměřovala na surfaře a piloty, protože dokázala předpovědět, jaké počasí je v konkrétní letové hladině. Windy nyní využívají mj. jachtaři, wind surfaři, kiteři, lyžaři, snowboardisté, cyklisté, horolezci, turisté, ale také zaměstnanci letišť, záchranné týmy nebo hasiči při přírodních katastrofách

Ventusky je česká aplikace na vizualizaci meteorologických dat, kterou provozuje společnost InMeteo. Služba byla spuštěna jako webové stránky v roce 2016. V následujících letech byly vydány i nativní mobilní aplikace na Android a iOS.

Samotný název Ventusky je složenina dvou slov: latinského slova Ventus, které znamená vítr a anglického slova Sky, které znamená oblohu. Služba se soustředí na zobrazování podrobných meteorologických dat a jejich vizualizaci. Nabízí data z globálních i regionálních modelů. Nejvíce je využit německý model ICON, který vyvíjí státní německá meteorologická služba DWD. Ve větším množstvím jsou využita i data amerického úřadu NOAA, a to modely GFS, HRRR či NBM. Prostřednictvím těchto modelů mohou uživatelé sledovat vývoj srážek, teplot, větru a mnoha dalších meteorologických veličin na několik dní ve vysokém rozlišení. Nechybí ani data z meteorologických radarů či satelitů. Službu každý měsíc využívá deset milionů lidí po celém světě.

V roce 2017 služba uspěla v soutěži Nápad roku. Ze soutěže si odnesla stříbrnou medaili a zároveň mimořádnou cenu za startup roku.

V roce 2021 a 2022 začal projekt Ventusky využívat i vlastní neuronové sítě pro predikci srážkových dat z radarů a detekci frontálních systémů.

Meteorologické informace poskytujeme široké veřejnosti přes 10 let. Naše předpovědi počasí patří k jedněm z nejvyhledávanějších. Působíme jak na trhu v České a Slovenské republice, tak v Rakousku. Díky tomu máme dobré zázemí pro sestavování meteorologických analýz ve střední Evropě.

Společnost InMeteo, s.r.o. spolupracuje s dalšími meteorologickými společnostmi, a tak máme k dispozici meteorologické informace nejen pro Evropu, ale i celý svět. Předpovědi počasí sestavujeme na základě analýzy aktuální situace a výsledků světových numerických modelů (ICON, GFS, GEM atd.). Díky využití širokého spektra numerických modelů a zkušeností našeho meteorologického týmu jsme schopni nabídnout spolehlivé a přesné předpovědi dle vašich požadavků.

Zprávy o počasí z Česka a ze světa,  videa, výstrahy a komentáře z redakce CT24

Ročenky, zprávy, shrnutí, postery, konference, bioklimatoloie, on-line publikace, …

Povrchová a podzemní voda, srážkoměrná data a stanice, sněhoměrné zpravodajství, přívalové povodně, vodnosti toků, …

Systém integrované výstražné služby (SIVS) je společně poskytovaná výstražná služba Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ve spolupráci s meteorologickou službou armády ČR v oblasti operativní meteorologie a hydrologie pro území ČR. Vydávání výstražných informací v rámci SIVS je zčásti naplněním Hlásné a předpovědní povodňové služby (HPPS), kterou ČHMÚ zabezpečuje podle §73 vodního zákona.

Výstražné informace SIVS vydává centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ v Praze po konzultaci s regionálními předpovědními pracovišti, oddělením hydrologických předpovědí a vojenskou meteorologickou službou. Přitom některé výstražné informace mohou vydávat nebo upřesňovat i regionální předpovědní pracoviště a oddělení hydrologických předpovědí.

Systém je založen na propojení modelu půdního (SoilClim), modelu hydrologické bilance (Bilan) a vodohospodářské bilance. Tyto modely spolu se vstupními klimatologickými daty reprezentují sucho meteorologické, zemědělské a hydrologické. Na vzniku systému se podílí: Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v. v. i., Česká zemědělská univerzita v Praze, Fakulta životního prostředí, Český hydrometeorologický ústav, Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i.. Systém pro předpověď sucha vznikl v rámci projektu financovaném Ministerstvem životního prostředí v letech 2017 – 2021. 

Analýza veřejně dostupných dat o životním prostředí

Na těchto stránkách najdete řadu infografik a dalších informačních a vzdělávacích materiálů, zaměřených zejména na oblast životního prostředí. Podklady si lze stahovat ve vysokém rozlišení k dalšímu využití. K dispozici je také možnost přímého sdílení na sociální sítě, třídění a hledání, transkript infografik v textové podobě, rozdělení podle kategorií a klíčových slov a další.

Podklady jsou určeny různým cílovým skupinám – zvídavým uživatelům, médiím, školám apod. Materiály jsou licencovány jako Creative Commons (CC BY 4.0) a mohou tedy být volně šířitelné dále, pouze za podmínky citování zdroje.

Projekt infoviz.cz je zcela nekomerční a materiály jsou výsledkem snahy o popularizaci a šíření povědomí o této problematice.

Program Copernicus je program Evropské unie pro pozorování Země, který umožňuje sledovat naši planetu a její prostředí v zájmu  obecného užitku všech evropských občanů. Poskytuje informační služby založené na družicovém pozorování Země a na datech in situ (jiných než vesmírných).

Celý program koordinuje a spravuje Evropská komise. Je prováděn v partnerství s členskými státy, Evropskou kosmickou agenturou (ESA), Evropskou organizací pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT), Evropským centrem pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), agenturami EU a společností Mercator Océan.

Velké množství globálních dat z družic a ze systémů měření umístěných v atmosféře, v moři a na zemi je využíváno k zajišťování informací, které pomáhají poskytovatelům služeb, orgánům veřejné správy a dalším mezinárodním organizacím zlepšovat kvalitu života občanů Evropy. Poskytované informační služby jsou uživatelům přístupné bezplatně a otevřeně.

Predikce, hodnocení a výzkum citlivosti vybraných systémů, vlivu sucha a změny klimatu v Česku

Integrovaný systém výzkumu, hodnocení a kontroly kvality ovzduší

Předpovědi, web kamery, radary, …

Počasí aktuálně, předpověď, radar, model, …

Radarová data, aktuálně i popis fungování od InPočasí.

Duha, halové jevy, ohybové jevy, noční svítící oblaka, polární záře, …

WWW stránky Meteobox.cz provozuje společnost AliaWeb, spol. s r.o., vydavatel kurzy.cz, meteobox.cz, podnikani.cz, zajezdy.cz, bydlet.cz, yauto.cz

Aktuální počasí, předpověď počasí, dlouhodobá předpověď počasí, meteogram, kvalita ovzduší, porovnání předpovědí, archiv počasí, sníh, produkty, …

Aktuální počasí, předpovědi počsí, modely, diskuse o počasí, počasí ve světě, …

Krátkodobá a dlouhodobá předpověř, pro místa. Předpopovědi dodává Meteocentrum.cz

Meteorologické informační a diskusní forum Českého hydrometeorologického ústavu fungující v letech 2010 až 2022

Stupnice pro odhad síly (rychlosti) větru bez užití přístrojů, tj. podle účinku větru na různé objekty. Udává se ve stupních Beauforta. Rychlosti větru se týkají standardní výšky 10 m nad zemí ve volném terénu.

… aneb Co jste kdy chtěli vědět o bouřkách, ale báli jste se zeptat

 Dlouhodobé a pravidelné měsíční meteorologické charakteristiky

Jelikož astronomové ke své práci potřebují pouze specifický typ počasí, je jasné, že zájem o hvězdy je odedávna spojen se sledováním jevů mezi nebem a zemí – tedy v zemské atmosféře. Odborně se tomu říká meteorologie a aktuální stav atmosféry je počasí.

Sledování počasí na Hvězdárně Valašské Meziříčí probíhá prostřednictví klimatologické (meteorologické) stanice Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMU, www.chmi.cz), a to již déle než 50 let. O její historii a měnících se metodách měření se můžete více dozvědět na stránce věnované meteostanici.

V současnosti pracuje tato stanice automaticky a máte možnost si tak prohlédnout údaje o aktuálním počasí ve Valašském Meziříčí (v podobě mapy, kterou na základě údajů ze stanic připravuje ČHMU). Více informací naleznete opět na samostatné stránce nazvané aktuální počasí.

Počasí ve Vsetíně, meteorologické články a data ze stanice ČHMÚ

Kapitoly z meteorologie a klimatologie zpracoval klimatolog – amatér Ladislav Rošlapil z Hladkých Životic na Novojičínsku.
Texty a obrázky na těchto stránkách jsou proto určeny pouze laické veřejnosti.