Amatérská meteorologická společnost

Občanské sdružení amatérských meteorologů, pozorovatelů bouřek a nadšenců do počasí. Společnost vznikla po vzájemné dohodě zástupců tří subjektů, již dlouhodobě působících v ČR na poli amatérské meteorologie: Amateur Stormchasing Society, SkyWarn CzechoSlovakia a Amatérská meteorologie v ČR. Sdružení se zabývá systematickém pozorován bouřek, poskytování specializovaných předpovědí konvektivních bouří, zaměřuje se na zpracování aerologických dat a s ním spojené výzkumy nejvhodnějších prediktorů silné konvekce v rámci střední Evropy, na rozsáhlé větrné bouře spojené s konvektivními systémy (tzv. derecha), na dokumentaci výskytu supercelárních bouří, dokumentací nebezpečných meteorologických jevů či škod působených počasím, provozováním fóra za účelem umožnění nekomerčního sdružování zájemců o meteorologii, vytvoření registru pozorovatelů počasí na území ČR.

Oficiální webová prezentace ČHMÚ a AMS-o.s. zaměřená na sledování případů
tornád a jevů příbuzných na území ČR. Stránky kromě mapy a popisu zdokumentovaných případů obsahují i formulář k nahlášení jevu.

Nezisková, nekomerční a nevýdělečná organizace zabývající se předpověďmi s průběžnou aktualizací, sběrem informací o bouřkách (výskyt nebezpečných jevů, škody, dokumentace…), stormchasingem (lovení bouřek), stormspottingem (pozorování bouřek ze stálého stanoviště), vydávání informací o aktuálním výskytu intenzivních bouřek.

Na stránkách jsou uvedeny galerie bouřek v ČR, supercel v ČR, tornád v ČR, nebouřkové jevy, shelf cloudy, fotografické galerie těchto jevů a předpověď větru.

Připravili jsme pro vás nové webové stránky o počasí na Šumavě. Pro lepší přehlednost a jasnější orientaci, na těchto stránkách s novou adresou meteo-sumava.cz bychom rádi prezentovali aktuality o počasí na Šumavě ve formě krátkých zpráv a tematických článků tak, jak jste byli doposud zvyklí. Zde tedy budou samostatně řazeny a komentovány zajímavosti o počasí podle toho, jak jsme je především na Šumavě dokázali zaznamenat. Propojení a spolupráce s webovými stránkami pocasi-volary.cz, kde jsou k dispozici především údaje z meteorologických stanic, zůstává samozřejmostí. K dispozici jsou zde také některé odkazy na webové stránky, které s počasím na Šumavě úzce souvisí, nebo na organizace, které se na monitoringu počasí a jeho projevů na Šumavě aktivně podílí. Budeme rádi za Vaše podněty, které mohou přispět ke zkvalitnění webu a prezentovaných informací. Nechť tyto stránky poslouží dobrému účelu, novým poznatkům a snad i dobré náladě.  

Mimo řady užitečný, převzatých odkazů a informací web obsahuje přehled web kamer z německo-rakouského příhraničí Šumavy, on-line datové výstupy z meteostanice ve Volarech a nejbližším okolí a souhrn aktuálně měřících amatérských meteorologických stanic v ČR (přehledy obsahují měsíční úhrny srážek a průměrné teploty vzduchu s archivem od roku 2008, většina stanic má podrobně uvedeny parametry meteostanice a čidel, často s odkazem na vlastní webové stránky stanice.

Spolek vznikl původně jen jako diskusní klub, reakce na povodně roku 2002. Tvůrcem původních stránek spolku, používaných (například diskusní stránka i další) až do nedávna, byl tehdejší student MFF UK Vojtěch Hála. Zaměření na výstavbu vlastních stanic a kamer přišlo až se vstupem Josefa Zemana, který již předtím provozoval četná automatizovaná měření na stanici Pernštejn. Koncem roku 2003 následovala v rychlém sledu výstavba stanic jím navržených a realizovných: Železný Brod a Jizerka. V dalším roce pak Příchovice, Držkov, Kamenec, Lysá hora, Čertovo břemeno a roku 2005 Vrbatka, Kořenov a Střezimíř. Roku 2009 přibyly stanice Svatý Jan a Rejdice. (Některé z dřívějších stanic z různých důvodů později zanikly resp. přerušily činnost na určitou dobu.) Postupem doby se hlavní osobou spolku, na jehož bedrech spočinula většina technické práce, stal Jiří Přibáň…

Meteorologická stanice Maruška se nachází na stejnojmenném vrcholu v Hostýnských vrších, v katastru obce Hošťálková ve Zlínském kraji. Přístup k meteorologické stanici je možný z lyžařského střediska Troják vzdáleného cca 1,7 km. Nadmořská výška met. stanice je 664 m.n.m., souřadnice z. š. 49°21´58´´, z.d. 17°49´46´´