Právě si prohlížíte Extrémně nebezpečné bouře 21. června 2024

Extrémně nebezpečné bouře 21. června 2024

Převzato z FB ČHMÚ 21. června 2024: (20+) Facebook

Potenciál extrémně nebezpečných bouří, avizovaných červenou výstrahou ČHMÚ, se v pátek 21. června bohužel naplnil, a proto Vám přinášíme krátké zhodnocení situace.
🫧S ohledem na podmínky byly primárním nebezpečným jevem velmi až extrémně velké kroupy, vyskytly se ale i výrazné nárazy větru a dokonce i intenzivní srážky.
⚠️V průběhu celé včerejší epizody byla vydána řada výstrah na pozorovaný jev, většinou nejvyššího – extrémního stupně.
👉Aktuálně máme sesbíráno kolem 100 záznamů s kroupami většinou mezi 3 až 8 cm. Na sběru záznamů se od letošního roku nově podílíme s kolegy z Amatérská meteorologická společnost, kteří se tomuto věnují už řadu let.
👉Prozatím nemáme zprávy o kroupách, které by někde dosáhly 10 cm, ale sběr bude stále pokračovat a většina zpracování a vyhledávání je před námi. Zejména v oblasti Znojemska nebo Mělnicka se mohly kroupy až 10 cm vyskytnout.
👉I když vše nebylo zcela jisté s ohledem na přítomnost saharského prachu a oblačnosti, nakonec k rozvoji velmi a extrémně silných bouří včera došlo. První velmi intenzivní bouře začaly doslova explozivně růst v Pošumaví kolem 16:30. Tyto bouře dokázaly během asi 10 nebo 15 minut „vystřelit“ vertikálně až do výšek kolem 15 km, což svědčilo o výjimečně velkém množství dostupné energie. Maximální radarová odrazivost se rychle dostala až do výšek nad 10 km, což indikovalo možný výskyt opravdu velkých krup.
🌩Vývoj byl překotný a velmi rychle se z bouřek staly supercely, které už krátce po svém vzniku produkovaly kroupy i kolem 6 cm na Písecku. Další vývoj směřoval směrem k severovýchodu přes oblast středních Čech až na hranice s Polskem. I v této oblasti jsme zaznamenali velké kroupy. Na Mělnicku padaly opět i přes 6 cm, výjimečně mohly dosahovat až k 8 cm. Směrem k hranicím se bouřky slévaly do lineárnějšího systému, který produkoval i množství škod větrem.
💨Co se týče nejvyšších nárazů, nejvíce jsme naměřili na letišti v Mošnově a to skoro přesně náraz 100 km/h. Na stanici Sedlec na Třebíčsku pak 95 km/h.
👉Velké kroupy se nevyhly ani jižním Čechám, kde jsme zejména na Třeboňsku zaznamenali kroupy kolem 4 cm. Ve večerních hodinách se pak zformoval na jihu Vysočiny intenzivní konvektivní systém typu bow echo (nárazy i kolem 90 km/h) s vnořenou supercelou, který postupoval východním směrem. Kromě škod větrem produkovala tato supercela na jižním cípu systému velké kroupy, patrně jedny z největších včera zaznamenaných. Na Znojemsku dosahovaly až k 8 cm.
💦Systém také zasáhl Brno, kde způsobil velké množství škod a produkoval i přes poměrně rychlý postup velice intenzivní srážky. Na stanici Brno-Žabovřesky spadlo za 10 minut 25 mm srážek. Celkem zaznamenala tato stanice jen během večerních intenzivních bouřek dokonce 79,3 mm.
Systém dále pokračoval v postupu do Slezska, ale částečně slábnul. Cestou byl ale schopen stále produkovat kroupy i kolem 3 cm a intenzivní srážky. Během noci se bouřky vyskytovaly výjimečně také a ještě po půlnoci byly schopné produkovat poměrně výrazné škody a velmi intenzivní srážky.
👉Intenzivní srážky byly ale i jinde a často později během noci. Stanice Štíty dokonce zaznamenala desetiminutový úhrn necelých 29 mm až ve druhé polovině noci. Na několika dalších stanicích dosahovaly úhrny za 10 minut i kolem 25 mm.
🙏Na závěr bychom se všem rádi omluvili za včerejší komplikace a výpadky našich dat a stránek. Systém byl bohužel pod náporem obrovského množství lidí zcela přehlcen a problémy s funkčností jsme nezaznamenali jen my, ale i některé další subjekty věnující se počasí v ČR. Je nám to velmi líto a věříme, že alespoň průběžným informováním na této stránce jsme chybu byť jen z malé části napravili.
Moc děkujeme také za zprávy z terénu a forografie.
Snímky níže: Popsané radarové snímky, několik forografií velkých krup a snímek supercely z Jičínska od Lukáše Rongeho.

Napsat komentář