Právě si prohlížíte Polární záře plála nad Českem

Polární záře plála nad Českem

Polární záře plála nad Českem

V neděli 5. 11. 2023 večer byla od setmění vidět polární záře. Situaci pro pozorovatele z území Česka komplikovala oblačnost, která v některých místech omezovala výhled na oblohu. Lepší podmínky k pozorování měli na jihu Čech, na Vysočině a na jižní Moravě. Nutný byl také dobrý výhled nad severní obzor a temná obloha.

Polární záři vyvolala chladnější oblaka plazmatu nad povrchem Slunce, které erupce v pátek 3. listopadu vyvrhla do okolního prostoru.

Zatímco polární záře jsou celkem běžné v severských oblastech, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný. V průběhu jednoho slunečního cyklu, který trvá přibližně jedenáct let, se objeví průměrně pět až osm natolik intenzivních polárních září, aby z tuzemska byly pozorovatelné.

„Podle záznamu ve slunečním větru pravděpodobně dorazily hned dvě vlny částic,“ uvedli k nedělnímu úkazu astronomové.

Ve většině případů byla záře pozorovatelná pouhým okem, nicméně opravdová kouzla se často začala odehrávat po vyfocení s dlouhou expozicí, díky které vynikly i méně viditelné svítící oblasti. Krátce před sedmou hodinou večerní už byly sociální sítě zasypané fotografiemi polární záře. Podle ČHMÚ se jednalo o velice silný úkaz, jaký jsme nezažili už roky. Odborníci také zdůraznili, že se jedná o dynamický a proměnlivý jev, jehož viditelnost se může měnit z minuty na minutu.

Zdroj: ČT24, VTM

Polárná záře na Trutnovsku. Foto Lukáš Ronge

Jak vzniká polární záře

Polární záře, známá také jako aurora borealis na severní polokouli a aurora australis na jižní polokouli, je přírodní světelný úkaz, který se objevuje v noci na obloze v oblastech blízko zemských pólů. Je to výsledek střetu částic vyslaných ze Slunce, které jsou nesené slunečním větrem, s molekulami a atomy v zemské atmosféře. Když sluneční vítr dorazí k Zemi, je směrován zemským magnetickým polem k polárním oblastem. Částice jsou vedeny magnetickými siločárami k polárním oblastem, kde následně vstupují do atmosféry. V atmosféře se pak srážejí s plynovými molekulami a předávají jim část své energie. Tato energie pak vede k excitaci nebo ionizaci molekul atmosférických plynů, přičemž následná deexcitace vytváří světlo, které pozorujeme jako barevné závoje na noční obloze. Barvy polární záře závisí na typu atmosférického plynu, s nímž se sluneční částice střetávají, a výšce, ve které k tomu dochází. Například kyslík ve vyšších vrstvách atmosféry vytváří zelenou až červeno-fialovou barvu, zatímco dusík způsobuje modré a fialové odstíny. Primárně o barvě rozhoduje nadmořská výška – v nejvyšších výškách dominuje kyslíková červená, pak kyslíková zelená a barvy emitované dusíkem (modrá, fialová a červená), v nejnižších vrstvách srážky omezí emise kyslíku a převládnou barvy emitované dusíkem.

Zdroj: ČT24, VTM

Polární záře 5. listopadu 2023 v Bílovci mezi 18:15 a 18:40 SEČ. Foto Matěj Grék.
Polární záře 5. listopadu 2023 v Bílovci mezi 18:15 a 18:40 SEČ. Foto Matěj Grék.

polární záře (meteorologický slovní) Meteorologický slovník – výklad pojmů – Z (cmes.cz)

jev vznikající ve horní atmosféře, obvykle ve výškách od 80 do 500 km nad zemským povrchem. Bývá pozorován v noci v podobě barevných oblouků, svitků, drapérií nebo závěsů. Příčinou polární záře je vtahování korpuskulárního záření Slunce do magnetického pole Země, kde ionizuje atm. částice, excituje atomy a molekuly a vyvolává tak světelné efekty. Polární záře se vyskytují především v období intenzívní sluneční činnosti při magnetických bouřích, a to zvláště v sev. a již. polárních oblastech v okolí zemských magnetických pólů. Mají složité spektrum, v jasných zářích je nejintenzivnější zelená nebo červená barva. Nejvyšší polární záře dosahují až 1 200 km, nejnižší asi 65 km nad zemí; vrstva, v níž se vyskytují, je nejčastěji silná 10–12 km. Podle toho, na které polokouli se vyskytuje, se též hovoří o sev. záři (aurora borealis) nebo již. záři (aurora australis). Zeměp. rozložení výskytu polární záře za určité období znázorňují izochasmy. Polární záře je jedním z elektrometeorů. Viz též ionizace atmosférickámagnetosféra zemskázáření kosmické.

angl: aurora, polar aurora; slov: polárna žiara; něm: Polarlicht n; rus: полярное сияние, полярное сияние 

Napsat komentář