Rozhovor s novou předsedkyní ČMeS, RNDr. Taťánou Míkovou

Na své pravidelné výroční konferenci, která se konala 21. až 23. září 2021 v Lounech, zvolilo valné shromáždění nové představitele České meteorologické společnosti (ČMeS). Předsedkyní ČMeS se stala RNDr. Taťána Míková.

Taťána Míková je meteoroložka, klimatoložka a moderátorka zpráv o počasí. Vystudovala Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou Českého vysokého učení technického v Praze a následně pak obor meteorologie a klimatologie na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala v Českém hydrometeorologickém ústavu. V České televizi působí od roku 1994, kde byla dlouhé roky vedoucí redakce počasí. Již od roku 1990 moderuje pořad Předpověď počasí. Je autorkou či spoluautorkou řady vědeckých i populárních publikací a článků z oblasti klimatologie a meteorologie.

V září jste se stala novou předsedkyní ČMeS. Co vás vedlo ke kandidatuře? Jaká byla vaše motivace?

Myslíte, že jsem přišla do výboru jako nováček a hned se přihlásila za předsedkyni? Tak to opravdu ve výboru ČMeS nefunguje. Byla to nominace kolegů z výboru, kterou jsem po určitém zvažování přijala.

Co byste chtěla jako nová předsedkyně změnit? Jakým směrem by se měla vydat celá ČMeS v dalším období?

Žijeme ve zvláštní době, která spolkovému životu moc nepřeje, a nikdo z nás neví, jak dlouho se budeme vyrovnávat s podobnými podmínkami. Na druhé straně online komunikace se velice rozvíjí, a ČMeS tak má před sebou hodně úkolů v rozvoji webu, sociálních sítí, online přednášek a pevně věřím, že i při osobním setkávání členů. Účastníci výroční konference v Lounech už si určitě všimli, že její formát se trochu lišil od předcházejících seminářů. Rádi bychom, aby se každoroční konference stala příležitostí nejen pro setkání odborníků v meteorologii a klimatologii a výměnu jejich názorů, ale i základem pro formování jejich další spolupráce a nových projektů.

ČMeS je organizací působící v zájmu rozvoje české vědy, především meteorologie a příbuzných oborů, v souladu s potřebami a tradicemi české meteorologie. Jaké aktivity chystáte v dalším období?

Diskutovali jsme o tom s novým výborem už v Lounech a také na posledním online setkání výboru ČMeS. Meteorologie, klimatologie i příbuzné obory se v posledních letech s rozvojem výpočetní techniky nesmírně posunuly a někdy ani není v silách všech členů ČMeS, udržet si přehled o výsledcích výzkumu ve všech specializacích našich oborů. Představujeme si, že by se členové ČMeS, pokud na to mají čas a kapacitu, mohli seznámit s nejnovějšími poznatky i v jiných zaměřeních, než kterým se věnují nebo věnovali ve svém pracovním životě. Naší ambicí je i prohloubení komunikace mezi členy společnosti, abychom si mezi sebou rozuměli a vůči veřejnosti prezentovali pokud možno ty nejnovější poznatky, které v našich oborech máme. Víte, že třeba v klimatologii to kvůli opravdu rychlému rozvoji v poslední době není vůbec jednoduché.

Považujete popularizaci za součást vědecké práce? A měli by být vědečtí pracovníci v popularizaci vědy aktivnější?

Každý vědec je jiný: někdo dokáže svoje výsledky prezentovat nejen před svými kolegy, ale perfektně je vysvětlí i lidem, kteří nemají víc než obecné vzdělání. A jiný předčí druhé ve výzkumu, ovšem pro popularizaci a zjednodušení nemá trpělivost ani náturu. Dnešní doba přeje spíš těm prvním, ale myslím, že právě organizace, jako je ČMeS, by měla pomoci všem, aby se jejich nové poznatky dostaly jak mezi odborníky, tak k veřejnosti. Myslím si ovšem, že je skvělé, když popularizaci vědy dokážou realizovat přímo ti, kteří se na výzkumu podílejí.

Jak hodnotíte současný stav spolupráce ČMeS s tuzemskými partnery, zejména s Českým hydrometeorologickým ústavem a vysokými školami? Měla by se spolupráce v oblasti meteorologie a klimatologie prohloubit?

Zatím se seznamuji se všemi vazbami ČMeS vůči dalším organizacím. Zdá se mi, že byla v posledních letech trochu uzavřená, ale to samozřejmě v době, ve které žijeme, potkalo řadu spolků, organizací a firem. S kolegy v současném výboru ČMeS bychom si chtěli ujasnit, jaké jsou názory členů. Už dnes ovšem komunikujeme o spolupráci s ČHMÚ, dalšími vědeckými společnostmi a diskutujeme i o návrzích institucí, které by potřebovaly absolventy oborů meteorologie a klimatologie pro svou činnost. Řekla bych, že před dvaceti lety byla tato spolupráce trochu hlubší, a rádi bychom na tuto historii navázali. Dnes ovšem existuje mnohem širší spektrum oborů, které s meteorologií a klimatologií úzce souvisejí, na mnoha univerzitách v Česku. Bude to bezesporu náročný úkol.

Jste autorkou či spoluautorkou řady publikací a článků z oblasti klimatologie a meteorologie. Podílela jste se na vzniku Atlasu podnebí Česka. Zbývá vám ještě čas na vědeckou a publikační činnost?

Moje závazky v České televizi mi trochu omezují možnosti spolupráce s některými dalšími institucemi, ale o to víc se věnuji popularizaci oboru. Čtenáři doufám znají naši poslední knihu Když se blýská na časy a možná i naše speciály o počasí na ČT24. Pracuji na historickém mapování vysílání počasí v ČST a ČT, ale i ve světě, a na mém pracovním stole je teď i jeden nový projekt. Ale o něm si raději popovídáme, až bude mít jasnější kontury.

Redakce děkuje za poskytnutý rozhovor a přeje mnoho úspěchů.

redakce MZ 2021/6