(18TH EMEP TASK FORCE ON MEASUREMENTS AND MODELLING)
Ve dnech 3.–5. května 2017 bylo v Praze uspořádáno již osmnácté zasedání pracovní komise Evropského monitorovacího a hodnotícího programu (EMEP) „Co-operative Programme for Monitoring and Evaluation of the Long Range Transmission of Air Pollutants in Europe – Kooperativní program monitorování a hodnocení dálkového přenosu znečištění ovzduší v Evropě přecházejícího hranice států“, pracovní skupina měření a modelování (Task Force on Measurements and Modelling – TFMM). Jednání proběhlo v prostorách Akademie věd ČR v Praze na Národní třídě, součástí akce byla i exkurze na českou stanici programu EMEP Košetice. Jednání se zúčastnilo 71 expertů z 23 zemí.
Pracovní skupina (TFMM) byla založena výkonným výborem Konvence o dálkovém přenosu škodlivin přes hranice států v Evropě (Convention on Long-range Transboundary Air Pollution, CLRTAP) v roce 2000 s cílem poskytnout signatářským státům, programovým centrům a dalším mezinárodním organizacím platformu pro hodnocení výsledků, zlepšování modelů, rozvoj metod monitoringu a přípravu nástrojů na hodnocení výsledků v rámci programu EMEP. Hlavním úkolem TFMM je podpora řídicího výboru EMEP při posuzování a hodnocení efektivity implementace a dalšího rozvoje protokolů pod CLRTAP. V současné etapě aktivity TFMM vycházejí z platné strategie monitoringu EMEP Strategický program pro monitoring a měření 2010 a dále (Monitoring Strategy and Measurements Programme 2010 and onwards).
Jednání slavnostně zahájil ředitel ČHMÚ V. Dvořák a následně český zástupce v TFMM M. Váňa shrnul aktivity ČHMÚ pod CLRTAP, a zejména v programu EMEP. První programový blok byl věnován modelování znečištění ovzduší v rámci EMEP. Shrnutí současných aktivit Meteorological Synthesizing Centre-West (MSC-W) přednesla H. Fagerli (Norsko) a pak následovaly národní prezentace zaměřené na využití výstupů z modelů pro hodnocení kvality ovzduší a analýzu dlouhodobých trendů. E. van der Swaluw (Nizozemsko) hovořil o modelování ve vysokém rozlišení pro Nizozemsko za použití modelů OPS a EMEP4NL. R. Ellul (Malta) informoval o emisích z vulkanizmu a lodní dopravy ve Středomoří.
Velká pozornost byla věnována modelování benzo(a)pyrenu (BaP). Výstupy z modelu BaP v regionu EMEP a analýzu zaměřenou na situaci ve Španělsku prezentoval zástupce Meteorological Synthesizing Centre-East (MSC-E) A. Gusev a podobnou studii za Francii představil F. Couvidat. Zprávu o těžkých kovech v Polsku specializovanou na kadmium, která vzniká ve spolupráci MSC-E a polských expertů představili I. Ilin a A. Degorska. E. Konkova (Rusko) ukázala možnosti využití dat z monitorovací sítě EMEP pro srovnávací studie výsledků měření a výstupů z modelů. Pokus o komplexní modelovou analýzu složení atmosféry a výměny látek v přízemní vrstvě ve Velké Británii představil M. Vieno.
Sekci zaměřenou na hodnocení trendů a projekt EURODELTA zahájil předsedající TFMM A. Colette (Francie). N. Felipe (Španělsko) prezentoval srovnání modelů meteorologických veličin podporujících tvorbu přízemního ozonu v Evropě, S. Tsyro (MSC-W) představila multimodelové hodnocení změn úrovní PM v období 1990–2010, M. Garcia-Vivanco (Španělsko) analyzovala trendy síry a dusíku v Evropě v období 1990–2010 za využití výstupů z modelu EURODELTA 3 a M. Engardt (Švédsko) zpracoval dlouhodobé trendy depozice v Evropě.
Druhý den zahájila předsedající EMEP SB L. Rouil (Francie) souhrnem aktualit z jednání exekutivy CLRTAP a EMEP a následně seznámila zástupkyně Světové meteorologické organizace O. Tarasova s výstupy ze sympozia GAW (Global Atmosphere Watch), které proběhlo v dubnu 2017 v Ženevě. A. Colette představil návrh nového mandátu TFMM a plán práce na další období. V programovém bloku zaměřeném na oblast monitoringu byly diskutovány především otázky kvality dat a možnosti využití dat v reálném čase (tzv. near-real–time data). Byl představen návrh na intenzivní monitorovací kampaň EMEP, která by měla proběhnout v zimě 2018 ve spolupráci s projektem ACTRIS s hlavním zaměřením na problematiku uhlíkatých aerosolů. Observatoř Košetice, která je součástí jak EMEP, tak ACTRIS, se intenzivní kampaně zúčastní.
Sekce „národní prezentace“ přinesla širokou škálu studií, mapujících aktivity EMEP v jednotlivých členských státech. Český zástupce v TFMM M. Váňa referoval o výhodách propojení monitorovacích aktivit EMEP a ACTRIS (Aerosol, Clouds and Trace Gases Research Infrastructure Network) na jedné stanici (Košetice). S. Gromov (Rusko) představil síť EANET (Acid Deposition network in East Asia), která hraje ve východní Asii podobnou roli jako EMEP v Evropě. S výsledky dlouhodobého monitoringu kvality ovzduší systémem MARGA na německé stanici Melpitz seznámil B. Stieger. Analýza trendů etanu a propanu ve Velké Británii byla tématem přednášky D. Derwenta. X. Quirol (Španělsko) zpracoval a vyhodnotil epizody vysokých koncentrací přízemního ozonu a ultrajemných částic v Madridu a Barceloně. Odpolední program druhého dne byl oživen prohlídkou staré Prahy, kterou vedl bývalý zaměstnanec ČHMÚ Dr. Vladimír Seifert.
Poslední den bylo dopolední jednání věnováno možnostem zintenzivnění spolupráce mezi EMEP a skupinou WGE (Working Group on Effects), která je ze strany vedení CLRTAP silně propagována. Byly posouzeny možnosti využití výsledků některých aktivit pod WGE, zejména ICP-IM (integrovaný monitoring), ICP Waters a ICP Forests.
Součástí akce byla i exkurze na stanici EMEP a ACTRIS Košetice v pátek odpoledne. V jejím průběhu byla příležitost seznámit účastníky mítinku TFMM s moderním přístrojovým vybavením stanice a přestavit nově vzniklou výzkumnou infrastrukturu ACTRIS-CZ, podporovanou MŠMT (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky), ve které je ČHMÚ hlavním partnerem a příjemcem dotace.
Milan Váňa, Meteorologické zprávy, roč. 70, 2017/5