Jiří Barbořík
narozen v roce 1939
RNDr. Jiří Barbořík
Pan doktor Barbořík je mnohaletým členem ČMeS a neúnavným propagátorem meteorologie a klimatologie. Po svém odchodu z dlouhodobé činnosti u Českého hydrometeorologického ústavu i Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G.M. v Praze začal pracovat na úseku ochrany přírody v řadách České inspekce životního prostředí v Olomouci. Hned po svém návratu do Bystřice pod Hostýnem postupně navázal spolupráci, a to ve smyslu své odbornosti, s Městským úřadem v Bystřici pod Hostýnem, která se pak od roku 1993 rozvíjela až po dnešní dobu. Tato spolupráce spočívala a spočívá:
– například jde o zapojení do povodňové ochrany regionu města, zejména co se týká upřesňování celostátně vydávaných výstrah na přívalové, ale i dlouhodobé intenzivní srážky v daném regionu, které mohou způsobit povodně. Dále o upřesňování a aplikaci celostátních výstrah na silný vítr, silné sněžení, náledí, ledovku a další nebezpečné meteorologické jevy. Upřesňování je prováděno zejména se znalostí místních geografických podmínek, a to jak v areálu města, tak v přilehlé části Hostýnských vrchů. Tyto informace konkrétně slouží odboru životního prostředí, odboru dopravy městského úřadu, technickým službám města, městské policii a vlastně všem občanům regionu. K této činnosti má možnost využívat všech komunikačních prostředků Městského úřadu. Dále každá mimořádná meteorologická situace, která se vyskytla, je pak zhodnocena ve „Zpravodaji“ města Bystřice pod Hostýnem, který vychází měsíčně, a kde je rozebrán také průběh počasí minulého měsíce. Zúčastňuje se oponentních jednání některých studií pro město a region, které mají nějakou souvislost s hydrometeorologickými aspekty. Všechny tyto úkony jsou prezentovány tak, aby poukazovaly na prezentaci hydrometeorologie v návaznosti na instituce v ČR, které se meteorologii zabývají, a to včetně ČMeS.
– další činnost se týká zejména zodpovídání informací z oboru meteorologie a klimatologie pro občany města, konsultativní spolupráci se studenty, kteří dané obory studují, včetně konsultací o jejich diplomových, případně doktorských pracích z daných oborů. Jedná se i studenty z širšího okolí, například ze Vsetína, Hošťálkové, Holešova, atd.
– zodpovídány jsou i dotazy místních podnikatelů, zejména zahradníků, zemědělců apod., na průběh počasí, často jde i o rady pro jednání těchto podnikatelů s pojišťovnami.
– další činnost je vyvíjena v rámci požadavků základních škol, zejména se jedná o příspěvky do školních časopisů.
– v současné době se rozeběhly krátké informace o stavu počasí v Bystřici pod Hostýnem pro Český rozhlas Brno, a to několikrát týdně. Akce vznikla na základě doporučení ČHMÚ (na žádost Českého rozhlasu).
– dále od roku 2004 je správcem dobrovolnické klimatické stanice v Bystřici pod Hostýnem, která pracuje od ledna 2014 v automatickém provozu.
To jsou jen některé aktivity z oboru meteorologie a klimatologie, které se snaží rozvíjet i v důchodovém věku, a které hrají svoji nezastupitelnou roli při propagaci meteorologie a klimatologie u veřejnosti.
Na základě podkladů od RND. Jiřího Barboříka sepsala Stanislava Kliegrová, leden 2016