Martin Setvák
narozen v roce 1958
RNDr. MARTIN SETVÁK, CSc. ŠEDESÁTNÍKEM
Nechce se mi tomu ani věřit, ale je tomu snad již 37 let, co jsem se s Martinem Setvákem poprvé setkal na observatoři ČHMÚ v Praze-Libuši v průběhu jeho praxe, coby studenta MFF UK, obor meteorologie. Mladík jiskrného pohledu, který dával najevo výrazný zájem o práci na využití družic v meteorologii. Další léta jeho pracovní dráhy ukázala, že tento zájem nejenže nebyl předstíraný, ale byl skutečně hluboký a trvalý. S tím bezprostředně souvisejí některé osobní vlastnosti, které bych zde chtěl vyzdvihnout. Vytrvalá pracovitost, systematičnost, poctivost a věrnost, která se projevuje jak ve vztahu k osobním zásadám, pracovišti a zaměstnavateli, tak i v osobním životě.
Staré přísloví říká – člověče přičiň se, Pán Bůh ti pomůže. K výše zmíněným vlastnostem měl Martin ještě ve dvou důležitých věcech i to často velmi potřebné štěstí.
Procházíme letos tak zvaným „osmičkovým“ rokem. Někdy se zapomíná, že rok 1968 umožnil mnohým československým vědcům vycestovat často i s rodinami do zahraničí na pracovně studijní pobyty. Na prahu dospívání tak Martin strávil delší čas ve Spojených státech, což mu dalo důležitý základ znalosti angličtiny, který neprohospodařil, a v dnešní době je tato znalost neocenitelná, zvláště v oboru, jímž je meteorologie.
Druhou šťastnou okolností byl fakt, že nedlouho před ukončením jeho studia na univerzitě byl na observatoři v Libuši instalován nový systém pro příjem digitálních dat z amerických meteorologických družic vybavených tehdy špičkovými radiometry AVHRR, které měly do té doby nevídanou rozlišovací schopnost. Možnost práce s tímto systémem a daty byl Martin univerzitním studiem plně připraven využít.
Na takto malé ploše je velmi obtížné přehlédnout Martinovu práci a její výsledky v plné šíři. Není to na štěstí ani nutné v době, kdy stačí do webového vyhledávače zadat heslo „setvák“ a řádově v sekundách získáme na Martinových webových stránkách náhled na jeho osobnost v úplné šíři. Navíc mohu odkázat na výše zdůrazněné vlastnosti jubilanta, a tedy máme jistotu správnosti i přesnosti informací takto získaných. V přehledu téměř sedmdesáti publikací vzniklých v pracovním vztahu k hydrometeorologickému ústavu se nám rozsah jeho práce v oblasti využití družic v meteorologii ukáže v plné šíři, a není k ní vlastně co dodat. Zvláště se zaměřuje na využití družicových dat k monitorování a studiu konvektivních bouří. Tématu se věnoval i ve své dizertační práci, kterou obhájil a titul CSc. získal v roce 1994. Zde zdůrazňuji význam jeho výsledků při využití dat radiometrů v pásmu 3,7 pm pro bližší klasifikaci oblačnosti. Martin se aktivně podílel na zahraničních aktivitách ústavu nejen prezentacemi na mezinárodních konferencích, ale i podílem na jejich organizaci. Zvláště zdůrazňuji výroční konferenci 2004 organizace EUMETSAT v Praze v roce 2004, kdy byl za českou stranu hlavním spoluorganizátorem. Měl též aktivní podíl na zajištění vstupu ČR do této organizace v roce 2010. Příležitostně přednáší na zahraničních vzdělávacích workshopech a kurzech pořádaných touto důležitou mezinárodní organizací. Podílí se též na výuce meteorologie externími přednáškami i prací v komisích pro obhajoby dizertačních prací, státní závěrečné zkoušky i členstvím v Radě doktorského studijního oboru Meteorologie a klimatologie na MFF UK. Přirozeně ovšem spolupracuje i s řadou institucí a ústavů, zvláště zdůrazňuji ÚFA AV ČR. V neposlední řadě si laskaví čtenáři jsou jistě vědomi jeho členství v redakční radě tohoto periodika.
Co říci závěrem: v současnosti šedesátka ztratila onen mnohaletý punc jednotného roku odchodu mužů do důchodu. Všem šedesátníkům se tím vlastně otvírá volná cesta k dalším desítkám let aktivního života a práce. Přeji k tomu Martinovi hodně zdraví a štěstí.
Petr Havránek, MZ 2018/04, roč. 71, str. 126