V americkém Milwaukee byla ve dnech 10. až 13. září 2012 Wisconsinskou univerzitou uspořádána druhá interdisciplinární konference USA věnovaná fenologii. Zúčastnilo se jí 144 expertů z oboru fenologie a příbuzných odborných disciplín. Kromě domácích Američanů a účastníků z nedaleké Kanady přijeli zástupci Argentiny, Austrálie, Brazílie, Číny, Indie, Jižní Afriky, Jižní Koreje, Mexika, z Evropy pak z Česka, Dánska, Irska, Itálie, Německa, Nizozemí, Norska, Polska, Rakouska, Slovenska, Španělska, Švédska, Turecka a Velké Británie. Sponzory konference byly:
– International Society of Biometeorology,
– USA National Phenology Network,
– University of Wisconsin – Milwaukee,
– Geographic Information Science, Centre of Excellence (South Dakota State University),
– USA – NPN Research Coordination Network (Grant IOS– 0639794).
V národní fenologické síti spolupracují: Geologická správa USA, Služba národních parků, Národní vědecký fond, univerzity v Arizoně a Wisconsinu, Společnost pro přírodu, NOAA, NASA a Oak Ridge National Laboratory. Fenologická síť USA má webové stránky <www.usanpn.org>, výkonným ředitelem je Jake F. Weltzin a sídlí na národním koordinačním úřadě v arizonském Tucsonu. Nosným tématem zasedání bylo „Budoucí klima a život na Zemi“. Výsledkům konference bude věnováno zvláštní vydání časopisu International Journal of Biometeorology.
Prvé tři dny probíhaly přednášky a byly představeny postery v sekcích. Názvy sekcí byly: klima (25 prezentací), výchova a vzdělávání (5 přednášek), management řízení (15 lekcí), mořské ekosystémy (4 vystupující), organismy (10 vystoupení), dálkový průzkum (20 prezentací) a alergie (30 přednášek). V sekci řízení proslovila Lenka Hájková (spolupracovali Martin Možný, Věra Kožnarová, Soňa Sulovská a Martin Novák) přednášku s názvem: Fenologická pozorování v ČR jako indikátor klimatické změny a současný výzkum.
Posterová sekce obsahovala celkem 41 prezentací; mezi nimi byly vystaveny práce českých a slovenských zástupců:
- Lenka Hájková (spoluautory byli Martin Možný, Lenka Bartošová a Věra Kožnarová): Počátek kvetení dvou významných alergenů v období 1961–2010 v severočeském regionu České republiky v závislosti na klimatických podmínkách.
- Martin Možný (spoluautory byli Lenka Hájková, Mirek Trnka, Lenka Bartošová a Zdeněk Žalud): Užití digitální fotografie a radiometrických měření na kalibraci indexu vegetační sezony.
- Pavol Nejedlík (spoluautorka Zora Snopková): Vliv změn metod na výsledky fenologických pozorování.
Američané přistoupili k využití fenologie později než Evropa, ale o to razantněji a se širokým záběrem odborným, ekonomickým i politickým. Rychlý rozvoj oboru přináší významné efekty.
Závěrečný den byly dvě exkurze, plavba po jezeře Michigan a návštěva přírodní rezervace Cedarburg Bog, včetně exkurze na polní stanici spadající pod patronaci Wisconsinské univerzity. Z detailů lze čtenářům a zájemcům o obor doporučit prohlédnutí následujících stránek: <phenocam.unh.edu>; <vip.arizona.edu/viplab_data_explorer.php>; <www.pep725.eu> (Pan European Phenological Database).
Lenka Hájková, Meteorologické zprávy, roč. 65, 2012/5