You are here

Předsilvestrovská vycházka ostravské pobočky ČMeS v roce 2018

Předsilvestrovská vycházka ostravské pobočky ČMeS dne 30. prosince 2018 v Litultovicích, 15. ročník

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V neděli 30. prosince 2018 se uskutečnila tradiční, již patnáctá, vycházka a předsilvestrovské setkání členů ostravské pobočky ČMeS, jejich přátel a rodinných příslušníků.

V 10.45 hodin jsme se začali scházet u větrného mlýna v Cholticích, což je část obce Litultovice. Je to dominanta krajiny 14 km západně od Opavy. Choltický mlýn je technická památka z roku 1833.

Mlýn v Cholticích byl postaven v nedalekém Sádku roku 1833 Augustinem Foltýnem. V roce 1878 byl rozebrán a prodán Františkovi Romfeldovi, pak převezen do Choltic a znovu postaven. Konrád Romfeld byl posledním mlynářem a udržoval mlýn v provozu až do roku 1954. V roce 2003 začal syn Radomir Romfeld mlýn postupně renovovat a dnes stojí na kopci v Cholticích v novém plášti a pod obnovenou střechou.

Více informací o větrném mlýnu na adrese: http://www.litultovice.cz/mestys/pametihodnosti/vetrny-mlyn-na-cholticich/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Při zajímavém hodinovém výkladu o historii mlýna, jeho konstrukci, popisu stavby a výkladu jeho fungování jsme obešli celý mlýn, přízemí, první a druhé patro. Prostor byl i pro zvídavé otázky. V prostorách mlýnu byly vystaveny i další zajímavé historické stroje pro mlácení a čištění obilí, kosy, cepy, aj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Počasí nám letos tolik nepřálo, jako v loňském roce, bylo větrno a 3°C, přesto se nás sešel úctyhodný počet, celkem 25 účastníků. Neřidiči se mohli zahřát medovinou, nebo jsme se vzájemně podělili o zbytky vánočního cukroví.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vstupné stálo 30,- Kč, dokonce byla k dispozice pohlednice mlýna. Na závěr se nám podařila společná fotka s téměř všemi účastníky. Většina z nás se potom přesunula do tepla restaurace U Kišků v Mladči, kde jsme poobědvali a po druhé hodine se rozloučili, popřáli si úspěšný rok 2019 a rozjeli se domů, nebo vstříc dalším zážitkům předposledního dne roku 2018.

Letošní vycházku připravila a zajistila Vlaďka Volná, za což jí patří velký dík. Váš tajemník