You are here

Aktuální zprávy a informace

 

Seminář České meteorologické společnosti

Pozorování a data v meteorologii – nové produkty, jejich využití v předpovědi a dalších službách

Seminář se konal ve dnech: 12. – 14. 9. 2017 (úterý – čtvrtek) v hotelu Alfa Resort v Deštném v Orlických horách.. Více informací na www.cmes.cz/cs/seminar2017

 


 

Světová meteorologická organizace (WMO) vydala k dnešnímu Světovému meteorologickému dnu (23. března 2017) webový Mezinárodní atlas oblaků - https://t.co/Eir7yKgdbU

 


 

Pozvánka na konferenci Lysá hora – 120 let meteorologických měření a pozorování, která se koná 14.–15. června 2017, Lysá hora v Beskydech, Bezručova chata. Více informací na http://www.cmes.cz/cs/node/354

 


 

Josef Stepling – osvícený jezuita

Výstava pořádaná Národní knihovnou přibližuje život a dílo Josef Steplinga, našeho nejvýznamnějšího představitele matematiky, fyziky a astronomie 18. století, v přízemí Klementina do 14. ledna 2017.

 


 

Dne 24. října 2016 vyšel na Technet.cz zajímavý článek Proč předpověď počasí nevychází? Meteorologové jsou v tom nevinně. Zde docela fundovaně a zároveň populární formou autor seznamuje čtenáře s obtížemi při tvorbě předpovědi počasí: http://technet.idnes.cz/spolehlivost-predpovedi-pocasi-dap-/veda.aspx?c=...

 


 

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Dovolte mi, abych vám předal smutnou zprávu, která ke mně dnes dorazila. V sobotu 24. září 2016 zemřel ve věku nedožitých 83 let náš čestný člen a bývalý dlouholetý předseda, RNDr. Bořivoj Sobíšek, DrSc.

Domnívám se, že pamětníkům není třeba připomínat jeho zásluhy o rozvoj Československé meteorologické společnosti, řada z nás se s ním setkala i při studiu meteorologie na Univerzitě Karlově jako s učitelem meteorologických přístrojů a pozorování, těm mladším se může připomínat jako koordinátor a spoluautor meteorologického slovníku, neboť to je zcela konkrétní odkaz, na který dnes v České meteorologické společnosti v jedné z aktivit i přímo navazujeme.

Čest jeho památce!

Poslední rozloučení se konalo v nejužším rodinném kruhu, my můžeme uctít jeho památku tichou vzpomínkou …

Tomáš Halenka  


 

Klimatický atlas Slovenska

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)

29. duben v 13:31 ·

Dnes sme zverejnili informáciu, že v týchto dňoch vychádza publikácia Klimatický atlas Slovenska. Ako súpravu, t. j. knižnú + elektronickú verziu atlasu na CD, si ho záujemcovia môžu kúpiť elektronicky, ale aj osobne na SHMÚ. Jeho cena je 69,30 Eur vrátane DPH. Pri zaslaní poštou sa účtuje aj poštovné a balné.

Záujemcovia, ktorí si chcú atlas kúpiť osobne, môžu prísť na bratislavskú adresu ústavu alebo na regionálne pracoviská SHMÚ v Košiciach a v Banskej Bystrici v čase od 9.00 hod. do 12.00 hod. spolu s vyplnenou záväznou objednávkou.

Podrobnejšie informácie nájdete na http://www.shmu.sk/sk/?page=2169&highlight=atlas a atlas si můžete objednat na adrese http://www.shmu.sk/sk/?page=1794 alebo na telefónnych číslach: Bratislava 02/ 594 15 129, Banská Bystrica 048/ 472 96 65, Košice 055/ 79 61 748.

Elektronická verze atlasu: http://klimat.shmu.sk/kas/

Viazaná kniha vo formáte 490×370 mm má 132 strán. Nájdete v nej 175 máp a vyše 200 grafov a tabuliek. Obsah Klimatického atlasu Slovenska sa začína úvodnými kapitolami, ktoré pridávajú atlasu geografický, historický a metodický rámec. Nasledujú odborné kapitoly s týmto členením:
1. Teplota vzduchu
2. Atmosférické zrážky
3. Sneh a snehová pokrývka
4. Vlhkosť vzduchu
5. Oblačnosť, slnečný svit a slnečné žiarenie
6. Tlak vzduchu a vietor
7. Meteorologická charakteristika vyššej atmosféry
8. Nebezpečné atmosférické javy
9. Fenologické charakteristiky
10. Teplota a premŕzanie pôdy
11. Klasifikácia klímy
12. Staničná sieť

Cieľom atlasu je pokračovať v tradíciách predchádzajúcich mapových diel a najmä nadviazať na Atlas podnebia Československej republiky, a to po tematickej ako aj časovej stránke. Je určená pre odborníkov z oblasti prírodných a príbuzných vied, ale tiež pre pedagógov, študentov ako aj laickú verejnosť, ktorá má záujem o poznanie klimatického systému Slovenska. /IG/


 

Příprava nového Mezinárodního atlasu oblaků WMO

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

jak možná víte, WMO chystá k vydání nový Mezinárodní atlas oblaků. V dolní části stránky WMO - https://www.wmo.int/pages/prog/www/IMOP/IMOP-home.html - najdete připravovanou textovou část, jejíž recenze teď probíhá prostřednictvím meteorologických služeb. Pokud byste tedy měli nějakou připomínku k této textové části, pak prostřednictvím ČHMÚ.

Pozornosti meteorologické veřejnosti by ale neměla uniknout otevřená výzva k zasílání vhodných fotografických snímků či sekvencí pro obrazovou část Atlasu, která by dle autorů měla odpovídat dnešním technickým a komunikačním  možnostem. Na příslušné stránce jsou podrobné instrukce k eventuálnímu zaslání snímků či sekvencí včetně seznamu zvláště žádaných specialit. Zde uvedu pouze termín, dokdy by materiály měly být zaslány, tedy 31. 7. 2016. Jde skutečně o materiály, pro začlenění do Atlasu jsou potřebné další údaje ke snímkům v různých úrovních „povinnosti“, jak se dočtete v instrukcích  Pokud byste měli velmi speciální snímky z kategorie žádaných a neměli jste k dispozici některé požadované meteorologické informace pro dokumentaci, možná by se dala domluvit nějaká forma asistence s jejich poskytnutím na ČHMÚ.

Projděte tedy své archívy,  zřejmě raději již ty elektronické, a můžete zkusit štěstí s uveřejněním právě vašeho snímku či sekvence v nově vydaném Mezinárodním atlasu oblaků.

K tomu vám, kteří to zkusíte, přeji hodně zdaru.

Tomáš Halenka, 25. května 2016

PřílohaVelikost
Image icon Atlas Slovenska36.51 KB
Image icon pozvanka_Lysa_2017.jpg1.53 MB